Zasady dobrego CV

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Pierwsza ocena potencjalnego pracownika przez pracodawcę jest wystawiana na podstawie załączonych dokumentów aplikacyjnych, na które zwykle składa się życiorys oraz list motywacyjny. Dlatego tak ważne jest rzetelne zaprezentowanie swojej kandydatury, które skłoni pracodawcę do bliższego poznania konkretnej osoby podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Na pierwszy rzut oka wysyłane dokumenty niewiele się od siebie różnią – kartki formatu A4, wypełnione pismem komputerowym z własnoręcznym podpisem w zakończeniu. Tymczasem okazuje się, że osoby aplikujące na poszczególne stanowiska popełniają szereg błędów, które dyskwalifikują je już na starcie procedury rekrutacyjnej. W pierwszej kolejności pracodawca zwraca uwagę na czytelność i przejrzystość dokumentu- wypunktowania i grafikę, jednolity styl, krótkie i zwięzłe wypowiedzi. Trudno liczyć na poważne potraktowanie CV, którego właściciel posługuje się śmiesznym lub małostkowym adresem e-mail albo załącza nieodpowiednią fotografię (w okularach przeciwsłonecznych, z nakryciem głowy lub zdjęcie eksponujące całą sylwetkę). Ubiegających się o pracę warto przestrzec, aby bezmyślnie nie wypisywali w CV swoich zainteresowań oraz dodatkowych umiejętności, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pracodawca zapyta o nie konkretniej podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jeśli zostały zmyślone to nie ma co liczyć na zdobycie zaufania ze strony przyszłego pracodawcy.

Mimo, że kandydatom na rozmaite stanowiska udostępnia się w internecie i czasopismach gotowe wzory CV, w których wystarczy w miejsce fikcyjnych danych wpisać informacje o swoim doświadczeniu zawodowym oraz zdobytym wykształceniu, to wiele osób zapomina, że podaje się je w porządku odwrotnym do chronologicznego (inaczej mówiąc jako pierwsze umieszczamy najaktualniejsze informacje). Teoretycznie to niepisana zasada, ale stała się ogólnie przyjęta i powszechnie akceptowana wśród pracodawców. Poza tym trzeba pamiętać, aby w zakończeniu życiorysu zamieścić klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rekrutacji, gdyż inaczej nasza kandydatura może w ogóle nie zostać wzięta pod uwagę (list motywacyjny w stopce także może zawierać tego typu deklarację).

Oczywiście ocenie pracodawcy podlega przede wszystkim wykształcenie, umiejętności oraz doświadczenie kandydata na dane stanowisko, jednak dokumenty aplikacyjne stanowią pierwszy krok na drodze kariery zawodowej, dlatego warto wykazać się starannością i dokładnością w ich przygotowaniu.

Dodaj komentarz