Zalety zajęć przedszkolnych

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Rodzice decydując się posłać swoją pociechę do przedszkola mają nadzieję, że nowe środowisko oraz zajęcia w formie rozrywki, nauki i zabawy pozytywnie wpłyną na rozwój ich dziecka. I rzeczywiście, poszczególne formy pracy z przedszkolakiem maja na celu nauczyć dziecko sztandarowych zasad życia społecznego i powszechnie szanowanych wartości, nie mówiąc już o rozwoju jego wyobraźni, mowy i umiejętności.

W godzinach porannych dzieci zazwyczaj spędzają czas na  zabawie, która uczy ich wzajemnej współpracy oraz dzielenia się z innymi wspólnymi klockami, samochodami, czy innymi zabawkami. Zajęcia dydaktyczne mają na celu usprawnić zdolności komunikacyjne dziecka, ułatwić wyrażanie emocji oraz budowanie wypowiedzi przez naukę sylabizacji, wyrazów i pojedynczych liter. W przedszkolu nie brakuje prostych zajęć gimnastycznych, podczas których dzieci naśladując nauczyciela wspólnie skaczą, podskakują, czy wykonują przysiady lub skłony. Rozwija się w ten sposób sprawność i koordynacja ruchowa malucha, ale ma to też wpływ na redukcję wad postawy. Ciekawą formą nauki przez zabawę są także zajęcia muzyczne, prowadzone zwykle przez nauczyciela rytmiki. Dzieci tańcząc i śpiewają ćwiczą swoją pamięć i poczucie rytmu, rozwijając przy tym pierwsze talenty muzyczne. Obowiązkowo w przedszkolu prowadzone są także zajęcia plastyczne. Dziecko mając do dyspozycji kolorowe kredki, flamastry, czy farby plakatowe rozwija swoją wyobraźnię i nieświadomie kształtuje się jego poczucie estetyki i piękna. Dlatego rodzice na początku każdego roku szkolnego zakupują liczne artykuły plastyczne dla przedszkolaka, ponieważ to zajęcia techniczne i plastyczne usprawniają funkcje manualne dziecka, uczą go kreatywności i wyłaniają pierwsze zdolności artystyczne.

Oprócz powyższych zajęć w przedszkolu może być organizowana nauka języków obcych, zajęcia z religii oraz wspólne wycieczki krajoznawcze i wyjazdy do teatru, kina, czy na basen. Jeśli pogoda dopisuje maluchy spacerują w okolicach przedszkola, bawią się na placu zabaw- szukając symptomów zmieniających się pór roku.

Edukacja przedszkolna polega przede wszystkim na nauce przez rozmaite formy rozrywki i grupowych zabaw. Zajęcia rozwijają wyobraźnię kilkulatka, uczą go pracy w grupie i podstawowych wartości, a poza tym kształtują jego osobowość i talenty, przygotowując do obowiązków i atmosfery szkolnej.

Dodaj komentarz