Wyspa w kuchni

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Dzisiejsza kuchnia musi być nie tylko ładna wizualnie, ale przede wszystkim praktyczna i w pełni wyróżniać się ergonomią. Coraz częściej aranżując przestrzeń kuchenną decydujemy się na instalację wyspy, która ma być jej centralną częścią. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba dokładnie zaplanować powierzchnię kuchni, by nasza wymarzona wyspa była w stanie spełnić swoje funkcje.

Przede wszystkim aranżacje kuchni pod wyspę należy zacząć od dokładnego wymierzenia i zaprojektowania całej przestrzeni. Nie ulega wątpliwości, że na instalację wyspy mogą sobie pozwolić jedynie właściciele dużych kuchni o odpowiednim metrażu. Kompletnym nonsensem jest budowa wyspy na małej przestrzeni. Dostęp do niej musi być z każdej strony nieograniczony, a poruszanie się po całej kuchni powinno się odbywać bezproblemowo. Wyspę można również umieścić w mniejszej, lecz otwartej kuchni, która jest połączona z jadalnią lub salonem.

Wyspa w kuchni, oprócz walorów wizualnych, pełni przede wszystkim funkcje praktyczne. Zagospodarowanie jej zależy w szczególności od potrzeb i gustów domowników. Może ona służyć na przykład jako powierzchnia przeznaczona jedynie do spożywania posiłków, zastępując w ten sposób stół jadalny. Może ona służyć również jako miejsce do przygotowania posiłków. Na takiej przestrzeni można również zamontować między innymi zlewozmywak, piekarnik, płyty indukcyjne lub nawet zmywarkę czy lodówkę. Wyposażenie wyspy ograniczone jest jedynie wyobraźnią użytkowników.

Bardzo ważnym jest, by przed przystąpieniem do instalacji samej konstrukcji zadbać o właściwe przygotowanie całej infrastruktury grzewczej i wodnej. Niezbędne w tym celu będzie doprowadzenie do wyspy instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz, według potrzeb, instalacji gazowej i wentylacyjnej. Decydując się na przystosowanie wyspy, jako przestrzeni do przyrządzania posiłków trzeba zamontować odpowiedni blat roboczy. Najlepszymi do tego będą duże powierzchnie o wymiarach 200 x 80 cm. Minimalne rozmiary blatu, które zapewnią w miarę funkcjonalne jego użytkowanie to 80 x 60 cm. Jeśli chodzi o wysokość tych konstrukcji nie powinna ona być mniejsza niż 85 cm. Pozwoli to na optymalne użytkowanie powierzchni wyspy i pełne wykorzystanie jej możliwości.

Nowoczesne kuchnie posiadające wyspę zazwyczaj zostają zaaranżowane w taki sposób, by wyspa stanowiła główne miejsce do przygotowywania posiłków. Dzięki temu staje się ona newralgicznym punktem całej kuchni i najważniejszym stanowiskiem pracy. Ponadto staje się doskonałym miejscem do spotkań towarzyskich czy rodzinnych, niedzielnych obiadków.

Dodaj komentarz