Układ nawiewu i klimatyzacji wyposaża się zwykle w tzw. filtr kabinowy, zwany także przeciwpyłkowym. Jego rola jest nieoceniona, dlatego regularna wymiana filtra kabinowego jest konieczna. Dlaczego warto dbać o prawidłowy stan filtra przeciwpyłkowego? Kiedy należy go wymienić na nowy?
Istotna rola filtra przeciwpyłkowego
Podstawowe zadanie filtra przeciwpyłkowego to odpowiednie zabezpieczenie kabiny samochodu przed zanieczyszczeniami, w celu otrzymania czystego powietrza. Wysokiej jakości filtr kabinowy jest w stanie oczyścić bardzo duże ilości powietrza, które jest wdmuchiwane do auta. Usuwany zostaje kurz, pyłki roślin, dym, zarodniki grzybów, drobinki gumy z opon oraz niewielkie cząstki asfaltu. Skuteczne oczyszczanie sprzyja także redukcji nieprzyjemnych zapachów. Nie da się ukryć, że filtr kabinowy ma niezwykle istotne znaczenie dla zdrowia. Ponadto ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wentylacji samochodowej.

filtr kabinowy przeciwpyłkowy
Najlepiej wymieniać regularnie
Zużyty lub zatkany filtr kabinowy nie nadaje się do niczego i może zupełnie uniemożliwić działanie dmuchawy. Zaleca się, by jednak nie czekać do momentu aż do tego dojdzie. Lepiej zaplanować wymianę i cieszyć się bezproblemową eksploatacją samochodu. Filtr przeciwpyłkowy należy regularnie wymieniać, przy corocznej obsłudze układu klimatyzacji. Trwałość filtra, w zależności od warunków eksploatacji, oscyluje w granicach 30 tys. km. Warto sugerować się także zaleceniami producenta co do wymiany filtra kabinowego. Stosowną informację znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu.
Korzystajmy z oferty zaufanych producentów
Nie każdy filtr kabinowy się nada. Istotna jest przede wszystkim wysoka jakość użytych materiałów, odpornych na wilgoć, która wyraźnie zmniejsza wydajność filtra. Podczas zakupu warto kierować się zdrowym rozsądkiem i korzystać z oferty zaufanych producentów, którzy słyną z produkcji dobrej jakości filtrów kabinowych. Takie filtry znajdziemy m.in. na http://www.nowe-filtry.pl/filtr,kabinowy,przeciwpylkowy/k,100263/. Ze względu na ilość i rodzaj pochłanianych zanieczyszczeń najlepsza wydajność cechuje filtry kabinowe z węglem aktywnym. Ponadto warto zaznaczyć, że wysokiej jakości filtry kabinowe są w stanie usunąć nawet od 95% do 100% zanieczyszczeń, które mogą przeniknąć do wnętrza pojazdu. Rezultat? Świeże powietrze, wolne od szkodliwych zanieczyszczeń i alergenów.
Nie zapominajmy o profilaktyce
Profilaktyka leczy, to nie odkrycie. Przed wymianą filtra kabinowego zaleca się przy okazji odgrzybić układ wentylacji, co zapewni, że wymiana filtra przebiegnie prawidłowo, a nowy filtr kabinowy będzie skutecznie spełniał swoją rolę.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.