Wózki widłowe i ich funkcje

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 4,00 / 5)
Loading...

Wózki widłowe powszechnie wykorzystywane są w transporcie magazynowym. Ze względu na napęd i konstrukcję wyróżnia się kilka rodzajów wózków. Jednak w klasyfikacji tych maszyn bardzo duże znaczenie ma również funkcja, jaką pełnią, a także zastosowanie.

Wózki widłowe mogą być wyposażone w silnik elektryczny, gazowy lub spalinowy, ale bez względu na jego rodzaj, obowiązkowe jest czyszczenie techniczne maszyn. Regularny przegląd techniczny zapewnia sprawność pojazdu, a także bezpieczeństwo w czasie użytkowania. Dla pełni bezpieczeństwa niezbędny jest również ukończony kurs na wózki widłowe, w czasie którego nabywa się wiedzę z zakresu budowy maszyn i obsługi pojazdu.

Wybierając wózki widłowe, należy uwzględnić specyfikę magazynu i pracy. Producenci, ale też każda wypożyczalnia wózków widłowych, oferują sprzęt o bardzo różnej konstrukcji, który doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju załadunku. Przy towarach o znacznych rozmiarach najbardziej odpowiednie wydają się wózki bocznego załadunku, wyposażone w specjalną przeciwwagę. Z kolei na obszarach, gdzie przewożenie ładunków jest utrudnione, wykorzystuje się terenowe wózki widłowe, z napędem diesla i solidną konstrukcją. Wózki różnią się także w zakresie wysokości zamontowanego dźwigu. Gdy wymagany jest wysoki zasięg, a ładunek jest ciężki, najlepszym rozwiązaniem są wózki widłowe podnośnikowe – inaczej nazywane teleskopowymi. W daleko wysuwany maszt wyposażone są wózki widłowe wysokiego składowania, które są bardzo zwrotne i pozwalają na swobodne manewrowanie nawet w utrudnionych warunkach. Podobnymi właściwościami charakteryzują się wózki widłowe skrętne i wielokierunkowe. Nowoczesne technologie stosowane w produkcji wózków widłowych pozwoliły na stworzenie pojazdu uniwersalnego, pasującego niemal do każdego pomieszczenia. Systemowe wózki widłowe są więc bardzo praktyczne, można je stosować w różnego rodzaju magazynach. Bardzo wygodne są również wózki kontenerowe, stosowane najczęściej w stoczniach i portach, które pozwalają na lokalizowanie transportu na wysokości.

Dodaj komentarz