Wielkość ówczesnych smartfonów

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Gdzie te czasy kiedy szukaliśmy telefonu, który był jak najmniejszy i mieścił się w każdej kieszeni? Można śmiało powiedzieć, że odeszły do lamusa. W dzisiejszych czasach istnieje przekonanie, że im większa przekątna ekranu, tym telefon jest lepszy. Zwróćmy uwagę na to, jak zmieniały się upodobania ludzi na przestrzeni lat.

Nokia-Lumia-1520-business-smartphoneJak uczyliśmy się tego na lekcjach historii pierwszy prototyp telefonu komórkowego powstał w 1956 roku i został wyprodukowany przez firmę Ericsson. Miał on kształt walizki o wadze 40 kg! Szybko jednak zorientowano się, że nie jest to telefon przyszłości. Zaledwie kilkanaście lat później, bo w 1973 roku powstała Motorola DynaTAC ważąca 0,8 kg i chociaż trochę przypominająca ówczesne telefony komórkowe.

Z biegiem lat producenci coraz bardziej udoskonalali i wyposażali telefony komórkowe, aby były one lżejsze, mniejsze i bardziej funkcjonalne. Jak grzyby po deszczu zaczęły się również pojawiać nowe korporacje, które zajęły się zaawansowaną produkcją urządzeń mobilnych. Do tych głównych dzisiaj należą: Nokia, Samsung, LG Electronics, Sony Mobile Communications (niegdyś Sony Ericsson), HTC, Huawei, ZTE czy Apple.

Pod koniec lat dwudziestych XIX wieku hitem stała się Nokia 3210, która ważyła przeszło 150 gramów, a jej wymiary to 124x51x 23 mm. Ekran tej „cegły” nie miał nawet jednego cala, posiadał czarno-biały wyświetlacz i służył jedynie do dzwonienia i pisania SMS-ów.

Wiodący wówczas producent za wszelką cenę starał się zmniejszyć wielkość telefonu i idąc tym tokiem myślenia postała słynna Nokia 3310. Jej gabaryty nieco się zmniejszyły, tym samym wyświetlacz również. Dużym plusem były popularne wówczas gry na ten telefon typu Snake.

Przez kolejne lata koncerny unowocześniały swoje urządzenia, dodając im coraz to nowszych funkcjonalności. Przełom nastąpił w 2007 roku kiedy to Apple wypuściło na rynek pierwszego iPhona z dotykowym ekranem o przekątnej 3.5 cala. Od tej pory nastała moda na coraz to większe i wydajniejsze smartfony.

Obecnie przyjęło się, że optimum ekranu w telefonie dotykowym, który da się obsługiwać jedną ręką to 4.3”. W porównaniu do pierwszych telefonów jest to bardzo duży sprzęt, jednak dla niektórych taka przekątna to za mało. Jak podaje jeden z serwisów : „Nokia Lumia 1520 posiada aż sześciocalowy wyświetlacz ClearBlack IPS LCD Full HD o rozdzielczości 1920×1080, co przekłada się na długość 162.8mm, szerokość 85.4mm, grubość 8.7mm i wagę 209g”. Można więc rzec, że jest to swoisty gigant.
Spójrzmy jak bardzo jego wymiary różnią się od tych pierwszych modeli fińskiego producenta.

Osobiście znam młodych ludzi, którzy są wiernymi posiadaczami tradycyjnych telefonów komórkowych, których wyświetlacz nie przekracza 3”. Znam też takich, dla których 5 – 6 cali w smartphonie to minimum komfortowej pracy i wygodnego korzystania z urządzenia, dlatego podsumowując można śmiało powiedzieć, że wielkość ekranu naszych smartfonów zależy od indywidualnych upodobań każdego człowieka.

Dodaj komentarz