Sprzęt potrzebny do pielęgnacji konia

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Dbanie o dobry wygląd konia jest tak samo ważne, jak jego codzienne karmienie. A dobry wygląd to wygląd zdrowy i czysty. Chwile spędzone na pielęgnacji wierzchowca to czas na zbudowanie więzi i zaufania między koniem a jeźdźcem. Mamy wtedy możliwość obserwacji konia i sprawdzenia, czy nie ma żadnych ran, opuchlizn i bolących miejsc. Dlatego warto poświęcić 30 minut przed każdą jazdą, by dawało to obopólne korzyści, zadowolenie i zdrowie konia. Należy dodatkowo pamiętać, że każdy koń powinien mieć własny sprzęt jeździecki, w tym komplet szczotek i przedmiotów do pielęgnacji, by uniknąć ewentualnego przeniesienia się choroby koni pomiędzy nimi.

W skrzynce ze sprzętem do pielęgnacji powinny znaleźć się:

Twarda szczotka – ma długi, twardy włos, który pozwala na łatwe oczyszczenie sierści i skóry konia z pierwszej warstwy kurzu, piasku, czy błota. Czyszczenie wykonujemy od szyi do zadu, by czyścić zawsze w kierunku wzrostu włosa.

Zgrzebło – może być gumowe, plastikowe i metalowe. Metalowym doskonale czyści się duże powierzchnie, wykonując ruchy delikatne, okrągłe. Usuwa ono zaklejone miejsca na sierści i skórze, nie należy jednak go stosować u koni wrażliwych oraz w miejscach, gdzie kości konia wystają. W tym wypadku najlepiej sprawdza się zgrzebło gumowe, które dopasowuje się kształtem do czyszczonych części ciała.

Miękka szczotka – wykonana z naturalnego, bądź równie delikatnego syntetycznego włosia. Czyszcząc taką szczotką nie musimy omijać żadnych miejsc, ponieważ jest ona bardzo delikatna. Najdokładniej czyścimy konia w miejscach, gdzie znajduje się siodło, popręg i ochraniacze.

Grzebień do grzywy/ogona – najlepszy jest niewielki, metalowy grzebień, choć często spotykane są też plastikowe z wygodną rączką. Zamiast niego można także stosować plastikowe zgrzebło, tzw. iglak. Grzywę zaczesujemy tak, jak układa się naturalnie, ogon natomiast przed czesaniem rozplątujemy palcami.

Kopystka/Szczotkokopystka – pielęgnacja koni to także czyszczenie ich kopyt, najlepiej codzienne, kiedy dokładnie usuniemy zaklejony brud, szczególnie w okolicach piętki.

Miękka gąbka – zwilżoną delikatnie czyścimy nos konia i jego chrapy.

Dodaj komentarz