Jak wiadomo spadek można załatwić w sądzie, jak również u notariusza. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie sprawy spadkowe możemy załatwić u rejenta. Sprawdźmy więc kiedy zdecydować się na pomoc kancelarii notarialnej, a kiedy poświadczenie dziedziczenia będzie wymagało postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jak wygląda nabycie spadku w sądzie?
W celu ustalenia prawa do spadku, w sądzie należy przedłożyć odpowiedni wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wnioskodawcą może być każdy, kto ma w tym interes prawny. Do sądu więc mogą wystąpić spadkobiercy oraz ich następcy prawni, a także wierzyciele spadkodawcy lub spadkobierców.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy wnieść do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy.
Nie zapominajmy o załącznikach takich jak oryginał aktu zgonu oraz akty z USC spadkobierców.
Sprawy spadkowe – przyjęcie bądź odrzucenie spadku
Stwierdzenie nabycia spadku, a także poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić wcześniej, jak po upływie 6 miesięcy od otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Jednak, może to nastąpić wcześniej tylko wtedy, gdy wszyscy znani spadkobiercy złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Decyzję o stwierdzeniu nabycia spadku wydaje sąd po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywany jest wnioskodawca oraz osoby uznane za spadkobierców ustawowych oraz testamentowych.
Sprawy spadkowe, a notarialne poświadczenie dziedziczenia
Poświadczenie dziedziczenia może dokonać także notariusz. Niezbędna jest jednak obecność wszystkich spadkobierców oraz brak sporu pomiędzy nimi, co do osób biorących udział w dziedziczeniu.
Należy jednak pamiętać, iż notariusz może nie poświadczyć dziedziczenia w wypadku gdy:
- do spadku został już sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
- podczas sporządzania protokołu dziedziczenia okaże się, że nie są obecne wszystkie osoby uznawane za spadkobierców ustawowych bądź testamentowych, bądź gdy istnieją inne testamenty które nie zostały otwarte;
- kiedy spadkodawca był cudzoziemcem, bądź nie posiadał obywatelstwa.
Jeżeli poszukujemy pomocy w sprawach spadkowych warto postawić na specjalistów i zgłosić się do LEGAL.F KANCELARIA Paulina Fiejdasz Radca Prawny.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.