Soczewki kontaktowe a alergia

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Krąży powszechna opinia, iż alergia stanowi przeciwwskazanie do noszenia soczewek kontaktowych, szczególnie w momencie intensywnego nasilenia objawów. Dyskomfort związany z zaczerwieniem, pieczenie i łzawienie oczu wcale jednak nie musi stanowić przeciwwskazania do noszenia soczewek. Kwestią jest tylko przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

soczewki kontaktowe a alergia

Oto kilka praktycznych porad, które powinny przestrzegać osoby z alergią, jeśli chcą użytkować soczewki kontaktowe:

  • wybierz soczewki jednodniowe

Dla osób z objawami alergii najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie stanowią jednodniowe soczewki kontaktowe, które wyrzuca się każdorazowo po użyciu. W efekcie, alergik zakłada każdego dnia nową parę soczewek, co ogranicza ryzyko kumulowania się alergenów i substancji drażniących na powierzchni soczewki.

  • płyny bez konserwantów

Osoby noszące soczewki w dwutygodniowym lub miesięcznym trybie wymiany powinny unikać stosowania płynów do dezynfekcji soczewek, które zawierają konserwanty. Wybór odpowiedniego środka pielęgnacyjnego należy także skonsultować ze swoim lekarzem okulistą, który określi skalę problemu i dobierze odpowiednie rozwiązanie.

  • soczewki jak okazjonalny wybór

Zaleca się, aby w momencie intensywnego nasilenia objawów alergii zakładać soczewki wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, takich jak trening sportowy czy też ważne wyjście. Należy także pamiętać, by zawsze mieć przy sobie parę okularów.

  • nie pocieraj oczu

Bardzo istotne jest, aby nie pocierać oczu na których założone zostały soczewki. Takie działanie nie tylko dodatkowo podrażania oko, ale ma również negatywny wpływ na stan soczewek. W celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów, warto natomiast stosować sztuczne łzy czy krople nawilżające bez konserwantów.

  • nie śpij w soczewkach

Niezwykle ważne jest, by pamiętać o zdejmowaniu i dezynfekcji soczewek w noc. Osady i zanieczyszczenia kumulują się bowiem pod zamkniętymi powiekami, co w konsekwencji może pogorszyć stan alergii i zwiększyć intensywność objawów.

Dodaj komentarz