Słynne koronki koniakowskie

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 2, średnia ocena: 4,00 / 5)
Loading...
Koniaków to niewielka miejscowość położona w Beskidzie Śląskim. Takich małych osad jest tu wiele jednak żadna z nich nie jest tak znana zarówno w Polsce jak i na świecie jak wspomniany, liczący nie całe cztery tysiące mieszkańców Koniaków. Swoją sławę zawdzięcza koronkom, które są tu wykonywane od ponad dwustu lat.
Koronki podobnie jak kaszubskie obrusy haftowane to wyrób regionalny. Sztuka ich tworzenia od samego początku przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Najpierw były to tylko niewielkie, ozdabiane w ten sposób fragmenty odzieży, z czasem pojawiły się wstawki na pościeli, a dopiero w późniejszym czasie serwety. Dziś są to elementy garderoby i galanterii, jak np. damska bielizna czy rękawiczki, ozdoby świąteczne, serwetki a nawet biżuteria. Tradycyjne koronki wykonywane są z kremowych lub białych nici, jest to tzw. kordonek. Elementy koronek, najczęściej z charakterystycznymi motywami roślinnymi wykonywane są pojedynczo a dopiero na końcu łączone w całość.
Najnowszym wynalazkiem wśród tych pięknych robótek do dziś wykonywanych ręcznie jest damska bielizna. Biustonosze, szorty i stringi, w różnych kolorach, zdobywają coraz większą popularność wśród kobiet. Są one delikatne i przyjemne w dotyku, gdyż nici używane do ich produkcji to stuprocentowa bawełna. Ich zaletą jest również fakt, iż można je bez obaw prać. Wyroby kolorowe należy prać w niższej temperaturze, około 40 stopni by nie straciły swojego koloru, jednak białe możemy bez obaw nawet gotować. Po praniu koronki koniakowskie mogą sprawiać wrażenie, że nieco się skurczyły, lecz to tylko złudzenie, gdyż po wyprasowaniu powracają do swojego pierwotnego kształtu.
Wyroby te często promują nasz kraj za granicą, m. in. W Niemczech i Portugalii. Serwety z Koniakowa otrzymał także Papież Jan Paweł II oraz królowa Elżbieta II. Zdobią wnętrza Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nawet jeśli w najbliższym czasie nie wybieramy się w okolice Beskidu Śląskiego, a chcemy nabyć słynne koronki, nic straconego. Wiele miejscowych producentów oferuje swoje wyroby w sklepach internetowych, gdzie możemy je nabyć bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz