Simson S51 – legenda wśród motorowerów

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 3, średnia ocena: 4,67 / 5)
Loading...

Posiadanie własnego motocykla dla wielu młodych ludzi to szczyt marzeń. Emocje z tym związane ulegają nasileniu w gimnazjum, kiedy to zostaje ogłoszony egzamin na kartę motorowerową uprawniającą ich do prowadzenia tego typu pojazdu. Po zaliczonym egzaminie pozostaje jednak problemu wyboru odpowiedniej maszyny w sam raz na początek. Obecnie w erze skuterów wybór jest przeogromny. Nie każdemu jednak odpowiada jazda na tzw. „odkurzaczu”. Takie wymagania można łatwo spełnić i co więcej za stosunkowo niewielką cenę.

Jeśli wziąć pod uwagę najpopularniejsze motorowery to zdecydowanie jedną z najwyższych pozycji będzie zajmować wszystkim dobrze znany i nieśmiertelny Simson, a konkretnie model S51. Model ten produkowany był w Niemczech jeszcze w latach 1980-1990 i już wtedy zyskał wielką popularność szczególnie wśród młodzieży. Produkowany w kilku wersjach różniących się wyglądem, skrzynią biegów czy pozostałym wyposażeniem. Dla chcących wyglądać nieco rasowo oferowana była także specjalna odmiana enduro, dla której charakterystyczne było chociażby poprowadzenie rury wydmuchowej wyżej niż standardowo.

Jeśli chodzi o samą jazdę, to dzięki swoim niewielkim wymiarom i masie, biorąc pod uwagę prawdziwe motocykle wydawał się być wręcz stworzony dla najmłodszych fanów dwóch kółek. Silnik o pojemności 50cm3 nie był może zbyt potężny, ale jak na oswojenie się i przyswojenie podstaw jazdy nadawał się idealnie. Bardzo ważnym aspektem, który także należy brać pod uwagę są koszty związanie z ewentualną wymianą części. Simson pod tym względem wypada bardzo dobrze, gdyż części są bardzo łatwo dostępne i co więcej za niewielkie pieniądze.

Warto także wspomnieć, że po zakończeniu produkcji S51 w 1990 roku podjęto próbę wznowienia legendy i tak oto stworzono Simsona S53. Wygląd został nieco zmieniony, tak aby nadać mu bardziej nowoczesne rysy. Pomiędzy setkami starszych modeli stanowił on nie lada gratkę i rarytas, jednak to właśnie Simson S51 zapisał się na kartach historii jako motorower – marzenie dla wszystkich nastolatków.

Dodaj komentarz