Siłowniki pneumatyczne – najważniejsze informacje

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

W przemyśle maszynowym istnieją maszyny, urządzenia i narzędzia, bez których ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek zakładu. Do takich absolutnie niezbędnych elementów należą m.in. siłowniki pneumatyczne. Na rynku znajdziemy różne rodzaje siłowników, odznaczające się odmiennymi parametrami oraz przeznaczeniem. Co warto wiedzieć na temat siłowników pneumatycznych?

Produkcja siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne – rozmaite rodzaje

Tak jak w przypadku wielu innych narzędzi, również wśród siłowników występuje spore zróżnicowanie. Wśród najpopularniejszych znajdują się siłowniki elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne. Te ostatnie dzielą się na liniowe, krzywoliniowe i kątowe, jeżeli za kryterium weźmiemy rodzaj ruchu roboczego. Innym kryterium, które można przyjąć podczas dzielenia siłowników, dotyczy rodzaju wykorzystanego elementu roboczego. Wówczas możemy mówić o siłownikach membranowych oraz tłokowych. Jeszcze innym kryterium, pozwalającym dokonać podziału, jest obecność lub brak tłoczyska.

Jakie zalety mają siłowniki pneumatyczne?

Do największych plusów siłowników pneumatycznych zdecydowanie można zaliczyć ich uniwersalność. Są wykorzystywane praktycznie w każdej branży związanej z przemysłem. Jednym z ich zadań jest wprawianie w ruch maszyn. Są efektywniejsze i mniej zawodne niż przysłowiowa “siła mięśni”. Siłowniki pneumatyczne wykorzystywane są przede wszystkim w tych maszynach, które pracują jednostajnie i regularnie.

Warto wspomnieć również o prostej budowie i intuicyjnej obsłudze tych elementów. Modele pneumatyczne są doskonałą alternatywą dla siłowników elektrycznych. Jeżeli w jakimś miejscu nie można zastosować elementu elektrycznego, praktycznie zawsze zastępuje się go pneumatycznym. Czynnikiem napędzającym siłowniki pneumatyczne jest sprężone powietrze – czynnik roboczy łatwo dostępny i bezpieczny w stosowaniu. Warto też wspomnieć, że dobre siłowniki mogą pracować zarówno w bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach.

Dla osób, które cenią sobie etykę i działania mające na celu ochronę środowiska, z pewnością istotną informacją będzie fakt, że siłowniki pneumatyczne nie mają negatywnego wpływu na higienę pracy oraz na środowisko, w przeciwieństwie do urządzeń elektrycznych. Wybierając je jako element przemysłowy, dokonujemy świadomego i odpowiedzialnego wyboru konsumenckiego.

Gdzie w przemyśle znajdziemy siłowniki pneumatyczne?

Jak już wspomnieliśmy, niemal w każdej gałęzi przemysłu można znaleźć zastosowanie dla siłowników pneumatycznych. Znajdziemy je m.in. w halach produkcyjnych, gdzie siłowniki wykorzystywane są na liniach produkcyjnych, prasach oraz liniach służących do pakowania. Jednak to nie wszystko! Siłowniki pneumatyczne znajdziemy również w przecinakach, wykorzystywanych np. przez służby ratunkowe. Dodatkowo, siłowniki można znaleźć również w automatycznych bramach wjazdowych. Co istotne – zamawiając siłowniki pneumatyczne można dostosować je do indywidualnych potrzeb. Elementy wykonane na zamówienie z pewnością będą się odznaczały właściwymi parametrami.

Zaufany producent siłowników pneumatycznych

Poszukując wykonawcy siłowników, warto kierować się opiniami klientów. Pozytywne recenzje posiada producent siłowników pneumatycznych Air-Com.pl. Firma od lat ma ugruntowaną pozycję na rynku. W ofercie znajdują się nie tylko liczne siłowniki pneumatyczne, ale również kompletne urządzenia napędzane sprężonym powietrzem. W asortymencie są również dostępne najwyższej klasy kompresory.

Dodaj komentarz