Promotor, rodzaj i temat pracy – Jak wybrać?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Każdy student w ostatnich latach swojej nauki staje przed koniecznością napisania pracy dyplomowej. Dużo zależy już od samego początku – wyboru tematu pracy oraz promotora.


Wybór promotora

155807

Wybór osoby, która będzie sprawowała opiekę merytoryczną nad naszą pracą dyplomową to bardzo ważny element całego procesu pisania. Student musi mieć na uwadze przede wszystkim jaką tematyka zajmuje się prawdopodobny promotor. Powinien też zastanowić się czy, aby na pewno chce pozostały mu na uczelni czas poświęcić na pracę właśnie o zbliżonym zakresie. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na opinie jakie o danym wykładowcy krążą – czy poświęca studentom czas, czy udziela cennych wskazówek.

Każde spotkanie z promotorem ma na celu uświadomienie studentowi jak skomplikowanym, a często i żmudnym zajęciem jest napisanie dobrej jakości i poprawnej merytorycznie pracy dyplomowej. Dodatkowo, też poszerzenie posiadanej już wiedzy. Dlatego warto wybrać na promotora osobę kompetentną, ale i z odpowiednim nastawieniem do ludzi.

Rodzaj pracy

Dla sporej grupy studentów najłatwiejsze będą prace o charakterze badawczym. Najważniejsze jest w nich znalezienie odpowiedniej grupy badawczej (np. uczniowie, studenci, pracownicy fizyczni itp.), przygotowanie ankiety, statystyczne jej opracowanie oraz wyciągnięcie wniosków.

Musimy pamiętać, aby uważać na tematy związane z działalnością przedsiębiorstw. Firmy nie zawsze chcą udzielać informacji na swój temat, dlatego warto wcześniej upewnić się, że uzyskamy potrzebne nam dane.

Drugi rodzaj pracy to ta o charakterze  kompilacyjnym. Taka praca oparta jest na syntezie wniosków, które dotyczą naszego tematu. Następnie podsumowaniu i ocenieniu ich w swojej pracy.

Wybór tematu

Najważniejsze jest, aby nie wybierać swojego tematu pracy pochopnie. Dodatkowo, warto wybrać tematykę, która jest nam bliska. Nie należy również zapominać o sprawdzeniu dostępności literatury. Sam Internet nie będzie odpowiednim i wystarczającym źródłem informacji.

Artykuł powstał we współpracy z:

1 odpowiedź na “Promotor, rodzaj i temat pracy – Jak wybrać?”

  1. Krzysiek pisze:

    Wybór promotora jest naprawdę bardzo istotny i nie powinniśmy kierować się tym, kto jest „luźniejszy”, bo może się okazać, że to wcale nie pomaga. Osobiście wybrałem promotora, który był konkretny i lubił mieć wszystko zapięte na ostatni guzik, dzięki czemu obroniłem się szybciej niż koledzy, którzy woleli „luźnego kumpla” 🙂

Dodaj komentarz