Program edukacyjny Erasmus – co warto wiedzieć

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Rok akademicki już za pasem a proces rekrutacji dobiega końca. Młodzi ludzie rozpoczynający dopiero swoją przygodę ze studiami powinni już dziś zaplanować swoją studencką aktywność. Większość uczelni wyższych nawiązało współpracę z programem Erasmus. Jednak wielu studentów, zwłaszcza pierwszorocznych, nie wie, na czym ten program polega.

Czym jest Erasmusstudia poza krajem

Studiowanie to jeden z najpiękniejszych etapów w życiu. Warto go wzbogacić o niezapomniane wspomnienia zdobyte poprzez uczestnictwo w europejskiej wymianie studenckiej, jaką jest Erasmus.

Program ten obejmuje wiele europejskich miast i cieszy się dużą popularnością w Polsce. Świadczy o tym ilość studentów, którzy rokrocznie wyjeżdżają na wymianę do różnych zakątków Europy. Wymiany polegają na półrocznym lub rocznym studiowaniu na zagranicznej uczelni, z którą nasza uczelnia nawiązała współpracę.

Kto może uczestniczyć w wymianie?

Aby uczestniczyć w wymianie studenckiej należy posiadać dobrą średnią z toku studiów, która w wielu uczelniach wynosi minimum 4,0. Bardzo ważnym elementem programu Erasmus jest umiejętność posługiwania się językiem obcym. Zazwyczaj uczelnie organizują wewnętrzny (uczelniany) etap kwalifikacji do programu, weryfikujący umiejętności studentów. Niektóre uczelnie zza granicy mogą wymagać od studenta posiadanie certyfikatu, który potwierdza znajomość wymaganego języka. Są to jednak nieliczne przypadki.

Jak ubiegać się o udział w programie?

Ubiegać się o wyjazd można jedynie w rodzimej uczelni, która zawsze informuje studentów o rozpoczęciu procesu rekrutacji. Przed zgłoszeniem swojej kandydatury do programu, należy zapoznać się z zasadami rekrutacji, które podawane są na stronach internetowych uczelni. Zanim zdecydujesz gdzie chcesz wyjechać, pamiętaj, że wybierać możesz jedynie spośród uczelni partnerskich, które współpracują z wydziałami tej w której studiujesz. Kolejnym krokiem w ubieganiu się o udział w programie, jest złożenie dokumentacji w wyznaczonym terminie oraz zgłoszenie się na rozmowę kwalifikacyjną.

Erasmus jest bardzo popularnym programem wymian studenckich. Warto zastanowić się nad wzięciem udziału w nim, gdyż studiowanie poza granicami kraju z pewnością będzie początkiem niezapomnianej przygody.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.uth.edu.pl

Dodaj komentarz