Proces odzyskiwania danych z dysku twardego

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Odzyskiwanie danych to proces, który polega na przywracaniu dostępu do danych, które zostały utracone z różnych przyczyn, takich jak awaria nośnika, systemu plików, błąd użytkowania, błąd oprogramowania czy też celowe zniszczenie. Jednym z nośników, z których najczęściej odzyskuje się dane, są dyski twarde.

Podział procesu odzyskiwania danych

Proces odzyskiwania danych dzieli się ze względu na rodzaj uszkodzeń. Wyróżnia się uszkodzenia fizyczne polegające na przywracaniu danych, które zostały utracone w wyniku fizycznego uszkodzenia nośnika oraz uszkodzenia logiczne, w przypadku których przywraca się dane utracone w wyniku awarii systemu plików, usunięcia danych czy też działania szkodliwego oprogramowania.

Uszkodzenia fizyczne dzieli się na następujące podkategorie: samoistne fizyczne uszkodzenie nośnika, uszkodzenie podzespołów dysku w wyniku uszkodzeń mechanicznych, uszkodzenie elektroniczne karty pamięci oraz połamanie pamięci przenośnej lub jej elementów. Z kolei logiczne na: uszkodzenie systemu plików, uszkodzenie struktury logicznej dysku, skasowanie danych lub nadpisanie danych.

Odzyskiwanie danych z dysku

dysk twardy

Jak informuje ekspert z firmy VS DATA działającej w Warszawie: Uszkodzenia dysków twardych dzieli się na trzy główne kategorie: uszkodzenia elektroniki (PCB), uszkodzenia mechaniczne, takie jak awarie głowicy, silnika czy powierzchni oraz uszkodzenia logiczne. To właśnie głównie od przyczyny uszkodzenia nośnika, zależy sposób odzyskiwania danych.

Uszkodzenia elektroniki

W przypadku uszkodzenia elektroniki, proces odzyskiwania polega na naprawie oryginalnej elektroniki lub wymianie jej na sprawną oraz skopiowaniu danych na sprawny nośnik. Procedura wymiany w takich przypadkach jest uzależniona od producenta i modelu dysku. Zdarza się bowiem, iż nawet zastosowanie elektroniki z identycznego modelu nie pozwala na uruchomienie uszkodzonego dysku.

Uszkodzenia mechaniczne

Z kolei w sytuacji uszkodzeń mechanicznych, proces odzyskiwania polega na wymianie uszkodzonego zespołu głowic bądź też odblokowaniu go, naprawia czy zastosowanie innego silnika. Przy uszkodzeniu powierzchni nośnika, często niemożliwym okazuje się odzyskanie danych. Tego rodzaju uszkodzenia stanowią jedną z największych trudności specjalistom z tej dziedziny.

Uszkodzenia logiczne

Uszkodzenia struktury logicznej, związane ze sformatowaniem i skasowanie plików lub katalogów, odzyskuje się poprzez przywrócenie struktury logicznej dysku i wykorzystanie pozostałej struktury systemu plików do odnalezienia skasowanych plików lub wyszukania ich sygnatur.

Dodaj komentarz