Porady dla młodej mamy

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Narodziny pierwszego dziecka, to dla rodziców ogromne przeżycie, a szczególnie dla młodej mamy, która zawsze ma wiele pytań. Brak doświadczenia sprawia, że porady dotyczące zajmowania się małym dzieckiem są bardzo przydatne, jednak nadmierna ich ilość również nie jest korzystna.

Spośród wielu różnorodnych porad młoda mama musi dokonać wyboru tych, które najbardziej pasują do jej sytuacji. Wprawdzie niemowlaki z reguły mają takie same potrzeby, ale jednak koniecznie trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne, w związku z czym nie w każdym przypadku wychowywanie będzie przebiegać podręcznikowo. Czasami młoda matka musi też zdać się na własną intuicję.

Intuicja matki okazuje się bardzo ważna przede wszystkim wówczas, gdy dziecko płacze. Noworodek nie potrafi komunikować się z dorosłymi inaczej niż płacząc. Płacz jest zatem sygnałem dla matki, że jest dziecku potrzebna, zatem zawsze należy zareagować. Więź między matką a dzieckiem wynikająca z intuicji jest najlepszą drogą porozumiewania. Przeświadczenie, że dziecko płacze, ponieważ jest głodne, jest błędne. Przyczyny płaczu są rozmaite, a charakter tego płaczu i zachowanie dziecka sygnalizują potrzeby malca. Nie zawsze będzie to więc pora jedzenia, czasami jest to kwestia zmęczenia, znużenia czy różnego rodzaju dolegliwości, z którymi małe dziecko nie umie sobie jeszcze radzić.

Wychowanie dziecka nigdy nie było zadaniem łatwym, wręcz przeciwnie, wymaga cierpliwości i determinacji, a wiedza i doświadczenie przychodzą z czasem i najczęściej wynikają właśnie z intuicji, którą rodzic kieruje się już od samego początku.

Jeśli dziecko wie, że ma obok matkę lub inną osobę bliską, wówczas jest znacznie spokojniejsze, a tym samym zdrowsze. Dziecko, które czuje obecność osób mu bliskich, ma poczucie bezpieczeństwa, co stwarza mu komfort psychiczny.

Dodaj komentarz