Płyty i maty izolacyjne ze skalnej wełny mineralnej czy może z wełny szklanej?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Maty izolacyjne to skuteczne rozwiązanie termiczne izolacji, które jest stosowane przede wszystkim w przemyśle paliwowym, budowlanym oraz samochodowym, a także w innych sektorach, w których wymagana jest jak najlepsza ochrona termiczna w małej przestrzeni oraz przy niewielkich wymaganiach wagowych.

mata
Podobieństwa i różnice

Najpopularniejszym materiałem do wykonywania izolacji termicznej oraz akustycznej jest obecnie wełna mineralna oraz wełna szklana, z której produkuje się maty izolacyjne przeznaczone m.in. do wewnętrznej izolacji termicznej oraz akustycznej blaszanych kanałów wentylacyjnych, grzewczych oraz klimatyzacyjnych http://www.bh-res.pl/oferta/maty-izolacyjne/. Na pierwszy rzut oka, wełna mineralna i szklana są bardzo do siebie podobne. Obie zapewniają dobrą izolację, jednak różnią się od siebie pod kilkoma względami, mimo że podlegają wytycznym tej samej normy.

Skalna wełna mineralna

Do produkcji wełny mineralnej używa się przede wszystkim bazaltu, gabru, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Często również wykorzystuje się materiał uzyskany z recyklingu, czyli brykiety mineralne. Te materiały zostają roztopione w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie rozwłóknione. Tak powstałe włókna są spajane ze sobą za pomocą specjalne żywicy oraz formowane w preferowane produkty (np. płyty, maty lub otuliny). Płyty i maty mineralne mają przeważnie włókna w układzie rozproszonym. Izolacyjność cieplna skalnej wełny mineralnej o gęstości 35 kg/m3 wynosi 0,039 W/(m·K).

Wełna szklana

Wełna szklana jest produkowana w podobny sposób, co skalna wełna mineralna. Jednak jej głównym elementem składowym jest piasek kwarcowy oraz stłuczka szklana, która pochodzi zazwyczaj z recyklingu. Z wełny szklanej wytwarza się przede wszystkim płyty oraz maty izolacyjne. W powstałych w ten sposób produktach układ włókien jest ukierunkowany równolegle do ich powierzchni, co wymaga użycia podczas procesu produkcji dużej ilości substancji zlepiającej. Dzięki temu wełna szklana posiada m.in. o wiele lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Izolacyjność cieplna wełny szklanej o gęstości 13 kg/m3 wynosi 0,039 W/(m·K).

Wspólny mianownik?

Oba rodzaje wełny zarówno wełna mineralna skalna, jak i szklana charakteryzują się bardzo dobrą chłonnością akustyczną, mają niewielką sztywność dynamiczną oraz pozwalają na skuteczne tłumienie wewnętrznej energii akustycznej. Oba produkty są najczęściej wykorzystywane podczas wykonywania izolacji akustycznej w różnego rodzaju budynkach. Jeśli chodzi o odporność na ogień, to w tym przypadku lepszymi parametrami może się poszczycić skalna wełna mineralna. Może ona wytrzymać temperaturę rzędu 1000 stopni Celsjusza. Wełna szklana jest w stanie wytrzymać temperaturę do 600-700 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz