Pielęgnacja pralki krokiem do jej dłuższego użytkowania

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Pralka – na pozór prosty w eksploatacji sprzęt gospodarstwa domowego, który nie powinien być przyczyną żadnych problemów. Niestety sama umiejętność włączenia, nastawienia programu oraz wyłączenia pralki nie wystarczy.
washing-machine-814480-mWiele osób popełnia jeden podstawowy błąd – uważa, że pralka nie potrzebuje czyszczenia.  To ogromna pomyłka, gdyż by sprzęt AGD służył nam przez długie lata należy prawidłowo go użytkować oraz konserwować. Jak zatem właściwie obsługiwać pralkę? Jak zapobiegać awariom?

Nowa pralka – zadbaj o nią od początku

Po zakupie nowej pralki pierwszym krokiem, który powinnyśmy wykonać jest zdjęcie blokad zabezpieczających. W instrukcji użycia znajduje się informacja gdzie zostały one zawarte. Blokady te są istotne, gdyż odbezpieczają sprzęt podczas transportu. Pamiętaj jeżeli ich nie usuniesz, pralka będzie „lawirować” bo całej łazience. Kolejnym krokiem jest nastawienie tzw. „pustego prania” w temperaturze 90 stopni. Dzięki niemu pralka zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń, które mogły pozostać po procesie produkcyjnym.

Czas na czyszczenie pralki…

Kategorycznie zabrania się używania środków żrących do czyszczenia zewnętrznej części pralki. Takie działanie może powodować nieodwracalne w skutkach zniszczenia powierzchni. Dobrym sposobem na usuwanie osadów z mydła, które zalegają na obudowie pralki jest użycie np. octu. Nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu pojemnika na proszek – najlepiej umyć go pod bieżącą wodą. Dodatkowo przynajmniej raz w miesiącu należy oczyścić filtr z zalegających części materiałów oraz włosów.

Bardzo ważną czynnością, o której nie wolno zapominać jest wykonanie co jakiś czas pustego prania. W tym celu należy wsypać do pojemnika na proszek odpowiedni środek odkamieniający np. marki Calgon, a następnie nastawić program na 90 stopni Celsjusza. Czynność ta pozwoli na uniknięcie brudzenia ubrań oraz nieprzyjemnego zapachu pochodzącego z pralki.  Należy jednak pamiętać, że nieprzyjemny zapach nie musi być skutkiem zanieczyszczeń wewnątrz pralki, może to być również wilgoć. Z tego też względu po praniu zawsze należy pamiętać o otwarciu drzwiczek oraz wysuszeniu bębna.

Kolejną czynnością, o której nie można zapominać jest stosowanie tabletek odkamieniających. Ze względu na dość wysoki poziom twardości wody pojawiający się osad w pralce  może spowodować nie tylko usterkę, a wręcz dużą awarię sprzętu.

Dodaj komentarz