Zastosowanie paneli podłogowych

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 2, średnia ocena: 4,50 / 5)
Loading...

Panele podłogowe zainteresują te osoby, które cenią sobie wygląd i estetykę drewna, mają jednak bardziej ograniczone fundusze. Laminowane panele stały się dzięki temu poważnym konkurentem drewna. Tym bardziej, że na pierwszy rzut oka oba materiały wcale się od siebie nie różnią i, co więcej, są wykonane z tego samego surowca.

Tańszy produkt powstaje z drewnianych wiór, które podaje się chemicznej obróbce, a następnie prasowaniu pod dużym ciśnieniem oraz w bardzo wysokiej temperaturze. Wierzchnia warstwa w formie MDF lub HDF odpowiada za trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Między podłożem a panelem powinniśmy ułożyć jeszcze papier stabilizujący, który dodatkowo zabezpiecza deski. Za ich wygląd odpowiada warstwa laminatu lub specjalnego papieru z nadrukiem. Dzięki nim panele podłogowe mogą do złudzenia przypominać nie tylko drewno, ale także kamień, płytki ceramiczne lub każdy inny dowolny materiał. Pamiętajmy o tym, aby dopasować rodzaj materiału do danego pomieszczenia. Układanie zwykłych paneli w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności będzie błędem. Przed zakupem sprawdźmy również ich grubość – im większa, tym większa trwałość.

Bez problemu zamontujemy je samodzielnie i nie będziemy potrzebować do tego pomocy fachowca. Nie potrzebujemy do tego najczęściej nawet kleju, ponieważ panele układa się, łącząc ze sobą ich krawędzie z wpustem i wypustem. Tym samym szybko zdemontujemy deski np. w przypadku awarii rur ukrytych pod nimi lub po prostu uszkodzenia paneli. Oczywiście, czasami możemy przytwierdzić deski za pomocą kleju, co zwiększy ich wytrzymałość, ale zwykle nie jest to polecanym rozwiązaniem, ponieważ panele powinny mieć zapewniają swobodę ruchu. Jednym z producentów paneli podłogowych jest firma Tarkett, która  wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoim Klientów produkuje panele zarówno trwałe jak i łatwe w montażu.

Panele podłogowe mają wiele zalet, nie możemy jednak zapomnieć o ich jednym poważnym mankamencie – są bardzo „głośne”. Jeśli ułożymy je na wyższych kondygnacjach, piętro niżej kroki oraz odgłosy szurania będą znakomicie słyszalne. Niezbędne będzie więc zamontowanie maty akustycznej, która wygłuszy niektóre hałasy.

Dodaj komentarz