Ogrzewanie domu kominkiem

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

W wielu nowo powstających domach czy mieszkaniach coraz częściej instalowane jest ogrzewanie kominkowe. Dzieje się to dlatego, że oprócz walorów estetycznych stosowanie kominka nabiera nowych właściwości. Otóż kominki nowoczesne pozwalają na oszczędne ogrzewanie domu. Jednak nie w każdym przypadku ta opinia się sprawdza, ponieważ wiele czynników może wpłynąć na jakoś naszego systemu kominkowego.

Aby w pełni wykorzystać potencjał jaki posiadają kominki grzewcze należy najpierw zainwestować w dodatkowe elementy, które stanowią wkłady kominkowe. Osoby, które już posiadają kominek w swoim domu niestety muszą zdecydować się na remont polegający na wstawieniu do wnętrza kominka kasety kominkowej. Jest to drogi wydatek jednak jest dużo prostsza w montażu, nie mniej jednak lepszym wyborem jest wkład kominkowy. Często zdarza się, że kominek który posiadamy posiada już wkład, mimo to nie dostarcza on wystarczającej ilości ciepła. Taka sytuacja może spowodowana być różnymi czynnikami, które należy wyeliminować. W tej kwestii istotną role odgrywają rozmiary i stan przewodu kominkowego, grubość izolacji wewnątrz kominka oraz odpowiednie wymiary komory. Ważne są również wloty i wyloty powietrza do których niestety nie przywiązuje się zbytnio dużej uwagi, a to od nich zależy dostarczanie wystarczającej ilości powietrza.

Cały system kominkowy będzie dobrze funkcjonował jeżeli zostanie zapewniony odpowiedni obieg, aby chłodne powietrze mogło wrócić do kominka na przykład poprzez kratki kominkowe czy też inne szczeliny. W przypadku grawitacyjnego systemu ogrzewania powodem nie wydajności naszego systemu jest zbyt niska intensywność palenia.

Należy zwrócić także dużą uwagę do ustawień systemu ponieważ bardzo ważna jest optymalizacja ciągu kominowego, temperatury załączenia turbiny czy też stopnia otwarcia wylotów .
Oczywiście nie można zapominać o regularnym czyszczeniu paleniska oraz wymianach uszczelek i rusztu. Pamiętając o tym kominek i dokupione akcesoria kominkowe powinny służyć  przez kilka lat, upiększając wystrój naszego salonu.

Dodaj komentarz