Najważniejsze elementy prezentacji maturalnej z języka polskiego

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Matura usta z języka polskiego to dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwszy ustny egzamin w życiu. W związku z czym, większość maturzystów bardzo się go obawia. Często jednak niepotrzebnie. Wbrew pozorom, może to być jeden z łatwiejszych egzaminów, jeśli tylko odpowiednio wcześniej przygotują oni swoje wystąpienie. Oto kilka rad, jak skutecznie przygotować prezentację maturalną z języka polskiego i jak z sukcesem ją zaprezentować.

shutterstock_85474510

Przygotowanie prezentacji maturalnej

Podstawą doskonałej prezentacji maturalnej jest rzetelne przygotowanie się do analizy i omówienia wybranego tematu. Po opanowaniu merytorycznego materiału, należy odpowiedzieć sobie na trzy zasadnicze pytania: CO? KTO? JAK?

  • Co chcesz przekazać?

Należy określić trzy podstawowe punkty prezentacji, wokół których trzeba zbudować całe wystąpienie. Ważne, żeby pamiętać, by nie przesadzić z liczbą wątków, jakie zamierza się poruszyć – lepiej rzetelnie omówić 5 zagadnień niż pobieżnie 10.

  • Kto jest odbiorcą przekazu?

Należy pamiętać, iż komisja, do której kierowana jest wypowiedź, dobrze zna temat, dlatego też poza podstawowymi informacjami, ważne, aby dodać również coś od siebie. Własne przemyślenia na dany temat są bardzo cenione przez egzaminatorów.

  • Jak dobrze zaprezentować zarówno temat, jak i siebie?

Właściwa struktura i forma praca oraz umiejętność skutecznej prezentacji to klucz do sukcesu podczas ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Warto zadbać o to, by wstęp wystąpienia przykuwał uwagę, środek były wypełniony merytorycznymi materiałami i trafnymi przemyśleniami, a zakończenie zapadało w pamięć. Główną cześć wystąpienia powinno stanowić około 5 bloków tematycznych, które należy płynnie ze sobą połączyć. Ponadto prezentacje warto wzbogacać o cytaty i różnego rodzaju odwołania do współczesnych zjawisk.

W trakcie prezentacji warto modelować ton głosu i akcentować najistotniejsze elementy. Należy starać się mówić w odpowiednim tempie i unikać zarówno zbyt szybkiego i niezrozumiałego, jak i zbyt wolnego i nużącego sposobu wypowiadania się. Zaleca się mówienie krótkimi zdaniami, co pozwala zniwelować ryzyko zaplątania się we własnej wypowiedzi.

Aby mieć pewność, iż prezentacja nie przekroczy ustalonego limitu czasowego, należy kilkakrotnie przećwiczyć swoje wystąpienie z zegarkiem w ręku. Warto również wypisać kluczowe punkty prezentacji, co pomoże nie odbiegać od tematu i pozwoli prowadzić swoje wystąpienie zgodnie z planem.

Więcej informacji na temat pisania prezentacji materialnej na stronie: http://www.pisanie-prac.org.pl/k/oferta/prace-maturalne/

Dodaj komentarz