Na czym polega wentylacja hybrydowa instalowana w domach jednorodzinnych?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

shutterstock_69345454Regularna wymiana powietrza jest niezbędna dla zapewnienia optymalnych i komfortowych warunków w pomieszczeniu. Dlatego, zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy budynek powinien być wyposażony w sprawną instalację wentylacyjną – grawitacyjną lub mechaniczną.

Zasada wymiany powietrza

Prawidłowy proces wentylacji polega na ciągłej wymianie powietrza zużytego na świeże. W ten sposób z pomieszczeń usuwane są wszelkie substancje szkodliwe, mikroorganizmy, wilgoć, zapachy, które negatywnie wpływają zarówno na organizm człowieka, jak i konstrukcję budynku. Jednocześnie kanałami wentylacyjnymi w miejsce usuwanych zanieczyszczeń napływa tlen. Sprawna wentylacja powinna zapewnić dopływ świeżego powietrza w ilości dokładnie takiej, w jakiej zużyte powietrze zostało usunięte.

Zazwyczaj budynki projektowane są w taki sposób, aby możliwa była stała wentylacja, określana jako grawitacyjna (naturalna wymiana powietrza). Obieg powietrza możliwy jest ze względu na różnicę temperatur pomiędzy powietrzem zgromadzonym w budynku i na zewnątrz. Jednak wydajność wentylacji grawitacyjnej uzależniona jest warunków atmosferycznych – głównie temperatury, ale też siły wiatru. W związku z tym, w sytuacji gdy nie jest w stanie zapewnić prawidłowej wymiany powietrza, wówczas dodatkowo instalowana jest wentylacja mechaniczna, działająca w oparciu o elektryczne wentylatory bądź rekuperatory. Sytuacja taka najczęściej ma miejsce w budynkach energooszczędnych, dlatego w nowoczesnych domach jednorodzinnych stosuje się tzw. wentylację hybrydową.

System wentylacji hybrydowej

Wentylacja hybrydowa, nazywana inaczej dwubiegunową, jest połączeniem wentylacji naturalnej i mechanicznej. Tym samym działa w oparciu o dwa systemy, które funkcjonują naprzemiennie lub na zasadzie uzupełniania się.

Jeśli warunki atmosferyczne są optymalne dla działania wentylacji grawitacyjnej, wówczas powietrze jest wymieniane w sposób naturalny. System mechaniczny włącza się w sytuacji, gdy czujniki zarejestrują niekorzystne warunki powodujące zmniejszenie siły ciągu w kanałach wentylacyjnych i obniżenie wydajności wentylacji grawitacyjnej. Wówczas wymiana może zachodzić mechanicznie lub tylko być w ten sposób wspomagana.

Największe zalety wentylacji hybrydowej to:

  • stała wymiana powietrza bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku,
  • minimalizacja zużycia energii elektrycznej ze względu na osiąganie odpowiednich parametrów nawiewu.

Budowa wentylacji dwubiegunowej

Zasadniczym elementem wentylacji hybrydowej są wentylatory niskociśnieniowe mające kształt specjalnych nasad. Montowane są na kominach kończących kanały wentylacji grawitacyjnej i łączą się z układem sterującym wyposażonym w czujniki rejestrujące parametry w pobliżu nasady. Do jednej nasady może być podłączonych więcej kanałów. Jeśli parametry nie są prawidłowe, wówczas nasada wytwarza podciśnienie, wspomagając proces wymiany powietrza, za który odpowiada silnik powodujący ruch łopatek zapewniających przepływ powietrza – podobnie jak w przypadku wentylacji naturalnej.

Źródło informacji: DobraWentylacja.pl

Dodaj komentarz