Kościół klasztorny pw. Św. Anny najstarszym zabytkiem Wejherowa

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Historia Wejherowa sięga 1643 roku, kiedy to wojewoda Jakub Wejher stworzył na tych terenach osadę, która już w 1650 roku uzyskała prawa miejskie. Obecnie Wejherowo jest częścią Kaszub i Pomorza, odzwierciedlając w swych ponad trzystuletnich zabytkach kulturę i historię tego regionu.

Zabytki sakralneZabytkowa architektura

Centralnym punktem miasta jest niewątpliwie rynek – Plac Jakuba Wejhera z pomnikiem założyciela – gdzie niemal na każdym kroku widoczna jest kultura i historia tego miejsca. Symbolem wielowiekowej tradycji jest Ratusz wzniesiony w XVII wieku, a przez kolejne stulecia przebudowywany, tak że dziś łączy w sobie cechy architektoniczne kilku okresów. Wspaniałą atrakcją miasta jest również kompleks parkowy z Pałacem Przebendowskich pochodzącym z XVIII wieku oraz Kalwaria Wejherowska. Obok tych wspaniałych zabytków na uwagę zasługuje Kościół klasztorny pw. Św. Anny – jako jedna z najstarszych i najpiękniejszych budowli Wejherowa.

Architektura sakralna

Historia Kościoła klasztornego pw. Św. Anny sięga roku 1650, kiedy to został wzniesiony z inicjatywy założyciela miasta, wojewody Jakuba Wejhera. Niewielkie zmiany w budowli dokonał hrabia Ignacy Przebendowski, który w XVIII wieku sfinansował budowę części przeznaczonej na chór i organy. Oprócz tej raczej niewielkiej zmiany w architekturze świątyni nie dokonano żadnych modernizacji, w związku z czym obecnie ma ona wygląd, jaki nadano jej przed wiekami. Budowla tradycyjnie ma kształt krzyża, a zewnętrzne elementy architektoniczne nawiązują do stylu barokowego.

Zainteresowanie budzi jednak barokowe bogactwo dekoracji we wnętrzu Kościoła, wśród których najcenniejszy jest Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele, znajdujący się w prawym bocznym ołtarzu. Ponadto w świątyni jest aż pięć późnobarokowych ołtarzy pięknie dekorowanych, Pieta z XVIII wieku i liczne obrazy, ambona i rokokowa loża. Nie tylko właściwe wnętrze Kościoła jest cennym zabytkiem, ale również zakrystia, w której znajdują meble inkrustowane starannie ułożonymi płytkami z różnych rodzajów drewna.

Podziemne Muzeum OO. Franciszkanów

Podziemia Kościoła mieszczą Muzeum OO. Franciszkanów, na które składają się trzy krypty z prochami zmarłych przed wiekami Franciszkanów i członkami rodziny Wejherów – również samego założyciela miasta, oraz pomieszczenie ekspozycyjne, gdzie znajdują się eksponaty będące częścią wystaw takich, jak dzieje rodziny założyciela Jakuba Wejhera, dzieje klasztoru i działalność Franciszkanów.

Oficjalna strona miasta: Wejherowo.pl

Strona Prezydenta Miasta Wejherowo: KrzysztofHildebrandt.pl

Dodaj komentarz