Współczesne projekty architektoniczne powstają coraz częściej już nie na deskach kreślarskich, ale w programach komputerowych. Specjalistyczne systemy pomagają w dokonywaniu niezbędnych obliczeń oraz pozwalają na modelowanie wyglądu budynków.
Biura projektowe najczęściej wybierają programy takie jak 3ds Max, AutoCAD, Maya czy Softimage. Architekt wyposażony w specjalistyczne urządzenia takie jak tablety graficzne czy manipulatory 3D, w stosunkowo szybki sposób może stworzyć wizualizacje kreowanego budynku.
W dzisiejszych czasach komputerowe modele przestały być już tylko dodatkiem do planu. Stały się one podstawowym narzędziem, które pozwala inwestorom na obejrzenie ich projektu jeszcze przed rozpoczęciem jego realizacji.
Dzięki temu rozwiązaniu znacznie zmniejsza się ryzyko wynikające z niespełnienia oczekiwań klienta. Każdy obiekt można dowolnie poprawiać czy modyfikować już na etapie projektowym. Można dokonywać dowolnych modyfikacji np. koloru elewacji budynku. Takie zmiany już na etapie realizacyjnym pociągałyby za sobą spore koszty dodatkowe.
Profesjonalne programy do grafiki 3D pozwalają również na tworzenie wirtualnego oświetlenia. Dzięki temu można można obserwować na ekranie komputera efekty zastosowania konkretnego modelu źródła światła. Moduły te pozwalają nawet na określenie poziomu jasności oraz typu żarówek.
Kto sięga po wizualizacje trójwymiarowe? Bardzo wiele firm i osób prywatnych. Z usług tego typu korzystają biura architektoniczne, agencje nieruchomości, reklamowe, studia projektowe, dekoratorzy wnętrz, a coraz częściej klienci indywidualni, którzy chcą zaprojektować swoje wymarzone mieszkanie.
W ofercie niektórych sklepów budowlanych pojawiły się usługi tworzenia wizualizacji wnętrza. Projektanci pomagają w doborze produktów oraz określają jakiej ilości danych materiałów klient będzie potrzebował do stworzenia przedstawionej aranżacji. Możliwe jest na przykład dokładne oszacowanie liczby potrzebnych płytek czy paneli podłogowych.
Kiedyś to nie było takich programów… 🙂 Wszystko się pokazywało ” od ręki” 🙂