Kompendium informacji dotyczących zakupu działki

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Zakup działki wiąże się z wieloma ważnymi etapami. Decydując się na zakup działki bez pośredników, musimy nastawić się na sprawdzenie wielu informacji dotyczących stanu prawnego działki, jej właścicieli oraz obciążeń. Zestawienie informacji znajdującej się w dalszej części artykułu stanowi swego rodzaju listę podstawowych rzeczy, które należy sprawdzić.

Wybieramy działkędziałki budowlane

Decydując się na wybór działki budowlanej musimy sprawdzić przede wszystkim jej położenie. Powinniśmy zwrócić uwagę jej odległość od punktów oświatowych, handlowych, medycznych, usługowych, itd. Zaraz po lokalizacji działki należy sprawdzić uzbrojenie działki. Pod tym wyrażeniem kryje się przede wszystkim dostęp do kanalizacji, prądu oraz gazu. Im działka jest lepiej uzbrojona tym mniej kosztów związaniem z podciąganiem każdego elementu poniesiemy.

Minimalne granice działkowe

Każda działka przeznaczona na zabudowę jest oznaczona w planie zagospodarowania dostępnego do wglądu w wydziale architektury danego urzędu miasta lub gminy. Dowiadując się czy nasza działka jest przeznaczona do budowy, nie możemy zapominać o zachowaniu odstępów, które są przyjęte w polskim budownictwie.

Odległości budynku jednorodzinnego od granicy działki budowlanej powinny wynosić:

  • w przypadku budynku, który jest zwrócony ścianą z otworami drzwiowymi i okiennymi w stronę danej granicy, odległość powinna wynosić 4m,
  • w przypadku budynku, który jest zwrócony ściana bez otworów drzwiowych i okiennych w stronę danej granicy, odległość powinna wynosić 3m,
  • w przypadku działek, których szerokość wynosi poniżej 16m, odległość powinna wynosić 1,5m.

Informacje dotyczące granic działki są bardzo obszerne i zależą od wielu czynników. Warto wcześniej zasięgnąć opinii specjalistów w danej dziedzinie i skorzystać z oferty agencji REAL. Doradztwo dotyczące kupna lub dzierżawy działki, a także mieszkań, domów i innych obiektów, w zakresie prawnym może okazać się bezcenne. Ponad 20-letnie doświadczenie zdobyte na rynku nieruchomości pozwoli na dobre zainwestowanie środków w wymarzoną działkę.

Dodaj komentarz