Kombajn – maszyna ogromnych możliwości

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Niewiele osób wie, że ta maszyna odegrała bardzo istotną rolę w historii ludzkości. Kombajnowi, bo właśnie o nim mowa społeczeństwo zawdzięczać może bardzo wiele, gdyż dzięki niemu jest w stanie wyżywić swoje rodziny. Kiedyś zboża ścinano ręcznie, a następnie pakowano je na wozy i zawożono do gospodarstw, by je młócić i przesiewać.

combine-harvester-by-the-work-4-1065632-mObecnie rolnikom jest o wiele łatwiej, wystarczy jedynie kombajnista oraz traktorzysta. Tak samo sprawa ma się w przypadku ziemniaków, marchwi i buraków. Wykopki w tradycyjny sposób odchodzą do lamusa. Z tego też względu jeżeli chcemy założyć duże gospodarstwo, w którym stawiać będziemy na uprawę roślin, posiadanie kombajnu jest obowiązkowe.

Wybór kombajnu
Cena za solidny kombajn wynosi od stu tysięcy do nawet miliona złotych. Dochodzi do tego jeszcze koszt dodatkowych, wymiennych w późniejszym czasie części do kombajnów. Rolnik, który posiada niewielkie pole, o powierzchni kilkunastu hektarów, może korzystać z użytkowanego bizona.

Przy wydajności około dwóch hektarów na godzinę, maszyna poradzi sobie z dwudziestohektarowym polem w około 12 godzin. Z kolei wynajęcie kombajnisty z własną maszyną, który skosi takie pole to koszt około 4000-5000 zł. Na rynku wtórym bizon z lat 80. kosztuje około 30 000 zł. Oczywiście należy również liczyć się z dodatkowymi kosztami remontowymi.

Jeżeli sam zdecydujesz się na świadczenie takich usług, to zakup maszyny może się zwrócić w bardzo szybkim tempie. Wszystko dzięki temu, że każdego roku możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, kosząc własną maszyną, a i również dodatkowo zarobić. Jednakże warto pamiętać, że przy dużym gospodarstwie, należy zainwestować w bardzo dobrej jakości, nowy kombajn, który posiada co najmniej 6000l w zbiorniku. Wydajność jest tak ważna, ponieważ zboże musi być skoszone zaraz po dojrzeniu, gdyż każdy dzień niesie za sobą ryzyko powstawiania szkód spowodowanych zwierzętami i pogodą.

Dodatkowo przy posiadaniu dużego gospodarstwa wiadomy jest fakt, że potrzebna będzie spora ilość benzyny. Z tego też względu lepiej zainwestować w nowy kombajn, który posiada wiele użytecznych systemów, do których można zaliczyć np. wykrywanie alkoholu oraz dymu papierosowego w kabinie. Ta opcja jest bardzo przydatna szczególnie, gdy samodzielnie nie wykonujesz pracy, tylko zatrudniasz pracowników.

Dodaj komentarz