Jazda na wyspy

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Sporo naszych rodaków za granicą, stara się o angielskie prawo jazdy. Wielu z nich nie zrobiła go w Polsce chociażby z powodu niskiej zdawalności i dosyć drogiego samego kursu. Pozostali muszą zamienić dowód prawa jazdy na angielski. Jak naprawdę wygląda zdawanie prawa jazdy w UK? Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności niezależne czy staramy się o duplikat, o wznowienie prawa jazdy, jego zamianę z polskiego na angielskie, należy zacząć od złożenia wniosku o tymczasowe prawo jazdy, tzw provisional licence. Formularz na samochód osobowy posiada oznaczenie D1 i dostępny jest na pocztach, w biurach DVLA (Driver and Vehicle Licensing) lub w biurach lokalnych. W Anglii kurs można zacząć w wieku 17 lat (auta osobowe), ale sam wniosek można złożyć już na 3 miesiące przed ich ukończeniem (tyle maksymalnie czeka się na wydanie tymczasowego prawa jazdy).

Polacy z racji przynależności do UE, mogą jeździć po Anglii z polskim prawem jazdy, dopóki jest ono ważne. Jedynie rezydenci Anglii są zmuszeni do wyrobienia nowego prawa jazdy w okresie do 3 lat od rezydentury.

Coraz więcej szkół oferuje swoim klientom materiały do nauki w domu, w postaci płyt CD czy książek, teraz również przetłumaczonych na język polski przez polskich instruktorów jazdy na Wyspach. Ceny za naukę jazdy w Anglii z instruktorem są różne, ale najczęściej wahają się od 16 do 22 funtów za godzinę.

Szkoły prawa jazdy oferują bardzo szeroką ofertę wykonywanych usług:

  • driving simultator
  • parking lessons
  • risk awareness – jazda w nocy i trudnych warunkach jazdy
  • pass plus – lekcje jazdy dla świeżych posiadaczy DL, którzy ciągle jednak czuja się niepewnie na drodze.

Jeżeli chodzi o przebieg egzaminu to jest on podobny do tego w Polsce, składa się bowiem z dwóch części, teoretycznej (hazard perception test) oraz praktycznej (practical test).

Aby zaliczyć egzamin teoretyczny, należy poprawnie odpowiedzieć na 30 z 35 pytań. Na egzamin

musimy zapisać się przynajmniej trzy dni wcześniej. I tu już tak samo w Polsce: parkowanie tyłem jazda tyłem po luku, itp. Za egzamin na prawo jazdy trzeba zapłacić około 25 funtów, w zależności od szkoły. Wszystkim polskim kierowcom zostaje tylko przyzwyczajenie się do lewostronnego kierunku jazdy i w drogę!

Dodaj komentarz