Jakiego języka jest się łatwiej uczyć?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Zdaniem wielu lingwistów, jeżeli chcemy się szybko nauczyć danego języka, warto wybrać taki który wywodzi się z tej samej rodziny językowej. Dla przykładu, znając rosyjski, znacznie łatwiej będzie nam przyswoić ukraiński.

Często jednak problemy mogą pojawiać się jedynie w gramatyce. Każdy język charakteryzuję się czymś, co może być wyjątkowo trudne do zrozumienia. Odmienna liczba czasów, zasada określoności i nieokreśloności to jedne z wielu odmienności, z którymi trzeba się liczyć zaczynając studiowanie nowego języka.

Jednak powstają również utrudnienia przy nauce znacznie do siebie podobnych. Wiele wyrażeń i znaczeń znamy, bądź po prostu kojarzymy od razu, bez większego zagłębiania się. Wtedy może nam się wydawać, że podobnie będzie w przypadku mówienia. Niestety, zaskoczenie może szybko zniechęcić nas do podjęcia dalszej edukacji.

Aczkolwiek żadne bariery nie powinny sprawiać, że się poddamy. Jest to sprawa indywidualna i każdy może mieć inne trudności w nauce nowego języka. Najważniejsze jest, aby systematycznie powracać do tych słów, wyrażeń, które sprawiają najwięcej problemów oraz starać się jak najwięcej mówić. Przecież tłumacz czeski również będzie mieć problemy z językami germańskimi, a nauka nowych języków z tej rodziny nie będzie dla niego większym wyzwaniem. Dobranie odpowiedniej grupy, czy podgrupy językowej może znacznie ułatwić dalszą naukę.

Okazuje się, że nie da się jednoznacznie wskazać jakiego języka jest się najłatwiej nauczyć. Z pewnością te, z tej samej rodziny będą dla nas znacznie prostsze. Lecz należy uświadomić sobie, że proces przyswajania nowych zwrotów w języku obcym jest długotrwały i pracochłonny.

Dodaj komentarz