Jakie oświetlenie wybrać do salonu

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Salon to miejsce reprezentacyjne w domu. To tutaj spędza się dużo czasu, odpoczywając lub przyjmując gości. I właśnie dlatego tak wiele uwagi przykłada się do wystroju właśnie tego wnętrza. Mimo że bywa ono wymagające, stwarza też dużo możliwości w zakresie ciekawych rozwiązań aranżacyjnych.

Wybierając aranżację do salonu, koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim doborze oświetlenia, które będzie pełniło funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Salon to też duże pomieszczenie, które często dzieli się na wiele stref funkcyjnych, gdzie każda wymaga zastosowania innego oświetlenia. Aby aranżacja wnętrza była efektowna, trzeba umiejętnie połączyć wszystkie komponenty w jedną spójną całość. Bez dokładnego rozplanowania raczej trudno będzie osiągnąć upragniony efekt.

Jak w każdym pomieszczeniu, również w salonie powinno znaleźć się oświetlenie główne, które montowane jest w najważniejszym miejscu salonu. Jest to zwykle górna lampa, bardzo często wybierane są ozdobne i rozłożyste żyrandole, które mają oświetlać znaczną część pomieszczenia. Rolę takiego oświetlenia mogą też pełnić lampy sufitowe montowane w suficie podwieszanym, a także kinkiety rozmieszczone w strategicznych miejscach salonu. Już oświetlenie główne może stanowić element dekoracyjny salonu.

Salon to miejsce odpoczynku, spotkań i spożywania posiłków, dlatego każda z tych stref powinna być wyróżniona odpowiednim rodzajem oświetlenia.

Jeśli w salonie znajduje się część jadalna, oświetlenie powinno znajdować się nad stołem, przy czym jego wielkość i ilość zależy od rozmiaru stołu. Tutaj światło nie musi być bardzo jaskrawe, może mieć spokojniejszą tonację, chyba że jest to wyspa łącząca kuchnię i salon. Ponieważ na niej często przygotowywane są posiłki, wówczas światło musi być mocniejsze, ale nie tak jaskrawe, aby odbijając się od blatu, męczyło oczy.

W strefie wypoczynkowej można zastosować oświetlenie stojące, które pozwoli na odpowiednią regulację kierunku padania światła. Jeśli w pobliżu znajdują się szafki, można na nich ustawić eleganckie lampki nocne, zaś doskonały efekt stworzą podświetlane półki. Strefa wypoczynkowa to również miejsce oglądania telewizji. W tym przypadku doskonale sprawdzają się lampki LED umieszczone na ścianie za telewizorem.

Osobnym rodzajem światła jest typowo dekoracyjne, które ma podkreślić charakter zastosowanej aranżacji. Funkcję taką mogą pełnić podświetlone obrazy, wnęki, drobne elementy mebli.

Dodaj komentarz