Jak wybrać opony do roweru

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

rowerNa rynku istnieje wiele rodzajów rowerów a każdy z nich przystosowany jest do różnych warunków. Aby wykorzystać w pełni możliwości roweru należy odpowiednio dobrać do niego opony.

Wielkość ma znaczenie

Wielkość opony powinna być uzależniona od wielkości ramy roweru. Zazwyczaj wielkość opon określa się w calach, natomiast można się także spotkać z jednostka ISO. Oznaczenie wielkości opon umieszczane jest na boku opony i przedstawia dwie wartości. Pierwszą z nich jest średnica obręczy, do której pasuje dętka, natomiast drugą jest grubość opony. Jest to zazwyczaj wartość, która określa przybliżoną średnicę przekroju poprzecznego w momencie pełnego napompowania opony.

Rodzaje opon

W oponach rowerowych najważniejsza jest przyczepność. Na nią z kolei wpływa bieżnik i rodzaj gumy z jakiej została wykonana. Z tego względu wyróżniamy:

  • Opony na śnieg – jest to bardzo specyficzny rodzaj ogumienia, ponieważ aby dostosować się do wszelakich warunków panujących w zimie (lód czy ubity śnieg) opona ta wyposażona jest w metalowe kolce. Jest to niezbędne by uzyskać potrzebną przyczepność;
  • Opony na asfalt – osoby, które jeżdżą tylko po takiej nawierzchni polecane są opony typu slick. Są to gładkie opony, które dzięki swoje powierzchni osiągają minimalny opory toczenia. W przypadku mokrej i śliskiej nawierzchni nie sprawdzają się, ponieważ łatwo tracą przyczepność;
  • Opony zwijane – zazwyczaj do wykończenia opony stosuje się stalowe druty. W przypadku opon zawijanych zamiast nich używa się kevlarową linkę. Opony te są dużo lżejsze od standardowych, dlatego bardzo często stosowane są przez początkujących uczestników maratonów rowerowych;
  • Szytki – to swego rodzaju połączenie opony i dętki. Przy zdecydowaniu się na kupno tego rodzaju opony należy wcześniej upewnić się czy nasz rower posiada w specjalne obręcze przeznaczone tylko do tego typu opon.

Rodzaj opon, jakie wybieramy do swojego roweru ma duży wpływ na jakość naszej jazdy. Powinniśmy więc postawić na jej jakość i cieszyć się w pełni jazda na naszym jednośladzie.
Oferty opon w przystępnych cenach znajdziesz na stronie:

Dodaj komentarz