Jak użytkować hale i magazyny?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Jak w każdym Państwie, w którym rozwija się sfera handlowa i gdzie każdego dnia obraca się milionami złotych, także i w Polsce panują dobre warunki do tego, aby ów handel prowadzić. Rzesze zagranicznych kupców, kontrakty i oferty opiewające nierzadko na kilka milionów dolarów czy ogromne kredyty zaciągane w bankach, które mają pokryć koszta zakupu materiałów z zagranicy sprawiają, że pojawił się jeden zasadniczy problem. Skoro bowiem do Polski wwozi się i wywozi setki tysięcy ton towarów, to trzeba znaleźć miejsce na to, aby je gdzieś składować.

Najbardziej praktycznym i najtańszym rozwiązaniem prócz typowego magazynu towarowego okazała się zwykła… hala. Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce postanowił zainwestować w tą nowoczesną przechowalnię towaru, co już po kilku tygodniach okazało się strzałem w dziesiątkę. Hala to przede wszystkim rozwiązanie tańsze – jej produkcja jest szybsza i nie wymaga tak drogich materiałów jak w przypadku magazynu.

Sama konstrukcja jest też bezpieczniejsza, co dodatkowo chroni składowane w niej towary. Jednak istnieją też kontrargumenty co do tego, aby towar składować właśnie w hali, zamiast w typowych magazynach. Chodzi głównie o koszta eksploatacji, które w niektórych przypadkach są tak duże, że dochodzą nawet do stawek, które standardowo płaci się za małe lokale użytkowe czy nieruchomości. Rzeszów jednak i tutaj znalazł rozwiązanie problemu, zmniejszając zużycie w halach różnych mediów, w tym przede wszystkim prądu.

Instalację monitoringu częściowo zastąpiono ochroniarzami, a drogie ogrodzenia i bramy sterowane automatycznie zmieniono na standardowe. Oszczędności poczynione w ostatnim roku sprawiły, że zużycie prądu elektrycznego spadło o ponad połowę, co dało firmom, do których należały hale, ogromne dodatkowe zyski. Jednak sukcesy Rzeszowa o dziwo nie sprawiły, że inne miasta poszły w jego ślady i zamiast stawiać drogie magazyny, zdecydowały się na inwestycje w hale towarowe. A to duży błąd, ponieważ w okresie zastoju w handlu, takie duże pomieszczenia mogą służyć też w zupełnie inny sposób.

Dodaj komentarz