Jak uleczyć duszę?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Nie tylko ciało, ale i dusza potrzebuje niekiedy interwencji medycznej. Pomaga w tym specjalistyczna psychoterapia, która polega na intencjonalnym stosowaniu zaprogramowanych oddziaływań psychologicznych. A mówiąc językiem bardziej przystępnym…

psychoterapia cst-self

Początki

Termin „psychoterapia” pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie leczenie duszy (gr. psyche – dusza; therapein – leczyć). Wszystko zaczęło się tak naprawdę na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy naprawdę dostrzeżono osoby niepełnosprawne i chore psychicznie. Zaczęto tworzyć specjalne ośrodki, coś na wzór dzisiejszych szpitali psychiatrycznych, gdzie umieszczano osoby z zaburzeniami psychofizycznymi. Nastąpił szybki rozwój nauk medycznych oraz wiedzy o ludzkiej osobowości. Pod koniec XIX zaczęły pojawiać się specjalistyczne, nowoczesne szpitale psychiatryczne.

Rozmowa jest dobra na wszystko

Psychoterapia to forma pomocy polegająca przede wszystkim na rozmowie i pozwalająca lepiej zrozumieć siebie, swoje przeżycia, potrzeby oraz obawy. To Freud, jako pierwszy w historii, zaczął opierać leczenie na systematycznych rozmowach z chorymi. Uważał on, że podmiotowe a nie przedmiotowe traktowanie pacjenta wspomaga leczenie i przynosi znacznie lepsze efekty. Psychoterapia pozwala zbadać i uzmysłowić sobie własny wpływ na pojawiające się w życiu przeciwności. Na dłuższą metę daje to pacjentowi większa możliwość decydowania o sobie, swoim życiu i relacjach z otaczającym nas światem. Prowadzi do zwiększenia zadowolenia z życia oraz wzrostu poczucia spełnienia.

Indywidualnie lub w grupie

Psychoterapia może przybierać różne formy. Najczęściej to psychoterapia indywidualna, czyli spotkanie jednego pacjenta z psychoterapeutą. Może to być również psychoterapia grupowa, odbywająca się w obecności od 6 do 15 osób, którą prowadzi jeden lub dwóch terapeutów lub psychoterapia rodzinna i małżeńska z uczestnikami całej rodziny, jej części lub pary. Czas trwania spotkań psychoterapeutycznych również może być różny. Leczenie może przebiegać podczas zaledwie kilku regularnych spotkań, ale może także potrwać przez kilka dobrych lat. Wszystko zależy od złożoności problemu lub problemów, z jakimi boryka się pacjent.

Dodaj komentarz