Jak rozliczyć PIT za zeszły rok?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Na rozliczenie podatku mamy czas do końca kwietnia- można to jednak zrobić wcześniej, do czego zachęca Ministerstwo Finansów. To korzyść przede wszystkim dla nas- im wcześniej wyślemy rozliczenie PIT, tym szybciej dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku . Z drugiej strony wcześniejsze rozliczenie nie oznacza, że zaległy podatek trzeba płacić już teraz- należności muszą trafić na konto fiskusa do końca kwietnia.

Od czego zacząć?

Rozliczanie_PIT-aNa początku powinniśmy przystąpić do skompletowania dokumentów i potrzebnych formularzy. Warto zabrać  ze sobą więcej formularzy- jeden może nie wystarczyć. Następnie trzeba zsumować przychody, pomniejszyć je o koszty, obliczyć dochód i podatek korzystając z prawa do ulg. Proste? Owszem, wypełnienie PIT nie jest trudne, jednak trzeba zachować szczególną uwagę. Każdy kto uzupełniał kiedyś taki wniosek wie, że łatwo o pomyłkę. Przepisy niestety nie zawsze są takie proste i wymagają dużej uwagi przy ich analizowaniu.

Do końca kwietnia zeznanie roczne muszą złożyć zarówno osoby, które płacą podatek według skali (18 lub 32 %), jak i ci, którzy wybrali stawkę liniową (19 %).

Korzystaj z ulg

Jest kilka metod na obniżenie kosztów związanych z rozliczeniem. Do tej pory najpopularniejszym sposobem było  odliczane od dochodu wydatki na Internet, jednak wykorzystanie takiego argumentów jest już niemożliwe, ze względu na zmianę przepisów.

Dużo osób korzysta z ulgi prorodzinnej. Aby spełnić jej warunki trzeba:

  •   wykonywać władzę rodzicielską lub
  •   pełnić funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko zamieszkiwało z takim opiekunem lub
  •   sprawować opiekę poprzez funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Podatnik może też odliczyć darowizny przekazane w 2013 r. na cele pożytku publicznego. Odliczenia dokonać można na rzecz organizacji, ale tylko realizującej cele pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, lub na rzecz organizacji realizujących równoważne cele, określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego.

Prawo do odliczeń trzeba jednak udokumentować. Przykładowo, przekazanie danej kwoty musi zatwierdzać przelew bankowy. Jeżeli chcemy wykazać darowizny na Kościół-  potrzebne będzie sprawozdanie potwierdzające wykorzystanie ich na działalność charytatywno-opiekuńczą.

Ewentualne problemy

Od kilku lat urzędy skarbowe organizują dzień otwarty. Wtedy można zapytać o wszystko- zarówno o to jak wypełnić niezrozumiałe sformułowania jak i o jaki PIT właściwy jest dla danego sposobu rozliczenia ze względu na uzyskane przychody.

W przypadku jakichkolwiek nieścisłości powinniśmy się wybrać  do urzędu skarbowego. Musimy też zadbać o komplet zaświadczeń potrzebnych do rozliczenia: informacje o dochodach oraz dokumenty potwierdzające prawo do ulgi. PIT powinniśmy wypełnić ze skupieniem- w pośpiechu  łatwo popełnić błąd. Oczywiście korekta PIT jest możliwa, ale często wiąże się  z dopłatą zaległego podatku i odsetek, a nawet karą grzywny.

Dodaj komentarz