Jak optycznie powiększyć łazienkę?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Urządzanie łazienki nie jest prostym zadaniem zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu. Zazwyczaj musimy rozplanować wszystkie elementy wyposażenia tak, by pasowały do połączeń wodnych i kanalizacyjnych. Jak więc zaaranżować pomieszczenie by było jednocześnie funkcjonalne oraz atrakcyjne.

Zachowaj przestrzeń

wannaW niewielkim pomieszczeniu zamieszczenie wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia łazienki może okazać się bardzo przytłaczające. By zachować poczucie przestrzeni warto zastosować kilka trików optycznych. Pierwszym z nich jest pokazanie, jak najwięcej wolnej podłogi. Dlatego też w niewielkich pomieszczeniach często wykorzystuje się podwieszane urządzenia sanitarne. Oprócz tego częstym zabiegiem stosowanym przez dekoratorów wnętrz jest użycie asymetrycznej wanny: http://www.besco.eu/produkty/wanny-asymetryczne/. Dzięki temu łazienka zachowuje swój niepowtarzalny wygląd i utrzymuje swój funkcjonalny charakter.

Odpowiednio dobierz materiały

Materiał, z którego wykonane są meble w łazience mają bardzo duży wpływ na postrzeganie przestrzeni w łazience. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się powierzchnie odbijające światło, takie jak płytki ceramiczne, metaliczne mozaiki, szkło czy lakierowane meble.

Oprócz tego warto również zdecydować się na odpowiednie kolory mebli czy ścian. W przypadku niewielkich powierzchni najlepiej sprawdzają się barw chłodne. Takie kolory sprawiają, że ściany optycznie oddalają się od siebie, przez co łazienka wydaje się być bardziej przestrzenna.

 

Wykorzystuj złudzenia optyczne

Istnieje bardzo dużo drobnych elementów, które mogą mieć bardzo duży wpływ na wizualny odbiór pomieszczenia. Prostokątne płytki warto układać poziomo, wówczas optycznie powiększą łazienkę. Jeśli pomieszczenie posiada nisko sufit, wtedy można zastosować odwrotny efekt – pionowo ułożone płytki wyciągną pomieszczenie.

Podobna reguła dotyczy różnego rodzaju ozdób, czyli pasów czy motywów układających się w pasy. Warto pamiętać o tym, że wzorzyste płytki zazwyczaj zmniejszają optycznie powierzchnię. Aby wprowadzić ciekawy deseń do aranżacji lepiej jest więc zrezygnować ze wzorów a postawić na ciekawą fakturę.

Wykorzystaj lustra

Nic nie daje takiego poczucia przestrzeni jak duże lustro bez ramek. Nadaje ono głębokości pomieszczeniu i stwarza iluzję większej powierzchni. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że zamieszczanie luster naprzeciwko siebie wprowadza niepotrzebny chaos, który nie jest mile widziany w łazience.

Pamiętaj! Im mniej elementów na wierzchu tym lepiej. Na wszystkie drobne kosmetyki i akcesoria warto przeznaczyć oddzielną szafkę. Wówczas łazienka będzie wydawać się bardziej przestronniejsza i uporządkowana.

Dodaj komentarz