Jak obniżyć koszty utrzymania firmy?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od branży wiąże się z zarządzaniem zasobami ludzkimi, gospodarowaniem finansami oraz dokonywaniem przedsięwzięć marketingowych. Na drodze do skutecznego zarządzania i rozwoju firmy często stają problemy finansowe, dlatego warto zastanowić się, jak można obniżyć koszty bez konieczności redukcji zatrudnienia.

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się sprawozdaniom finansowym firmy, które dają realny obraz poniesionych wydatków i kosztów. Na ich podstawie łatwo wyznaczyć dziedziny działalności, które pochłaniają najwięcej środków przy niskiej stopie zwrotu. Oczywiście wydatki na sferę bankową (prowadzenie rachunku, kredyty), transport (koszty paliwa, ubezpieczenia), lokal (czynsz i inne opłaty) oraz pracę biurową są nieuniknione w każdym przedsiębiorstwie w różnych proporcjach, ale i w wielu tych dziedzinach można zaoszczędzić. W jaki sposób?

Na przykład tradycyjne faktury w formie papierowej można zastąpić e-fakturą, która przyczynia się do redukcji kosztów i oszczędności czasu przeznaczanego na dokonywanie płatności i spłat. Pozbawiamy się bowiem kosztów wykładanych na papier i wydruk dokumentów, ich przesyłkę oraz archiwizację, a także prace administracyjne i biurowe. Poza tym regularnie co miesiąc opłacany rachunek za utrzymanie tradycyjnej linii telefonicznej można zastąpić telefonią internetową, wysokie koszty utrzymania rachunku bankowego można znieść zakładając konto w innym banku, a płatne oprogramowanie można zastąpić programami open source. Co więcej, można zyskać sprawne i terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań podatkowych i innych rozliczeń finansowych, gdy prowadzeniem księgowości zajmuje się w imieniu przedsiębiorcy profesjonalne biuro rachunkowe. Warszawa, Wrocław, Poznań i małe miasta są poza tym obszarem działalności wielu firm outsourcingowych, które przejmują obsługę finansową albo informatyczną firm, których właściciele zyskują czas na zajęcie się zasadniczym profilem działalności przedsiębiorstwa. Skuteczną drogą do oszczędności w firmie jest także automatyzacja wielu procesów, jak chociażby wewnętrznego obiegu dokumentów i wymiany informacji, zarządzania urlopami pracowniczymi, czy ewidencjonowania i kontroli czasu pracy pracowników.

Wiele z przedstawionych rozwiązań na zmniejszenie kosztów utrzymania firmy jest przy tym niezwykle funkcjonalnych, dlatego poza oszczędnością finansową prowadzą do usprawnienia działalności firmy.

Dodaj komentarz