Jak dobrać odpowiednie światło do czytania?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

To, że prawidłowe oświetlenie podczas czytania jest niezmiernie ważnie nie powinno być zaskoczeniem. Czytanie jest bardzo ważną czynnością w życiu człowieka, która rozwija naszą wyobraźnie, wzbogaca słownictwo oraz kształtuje nasz mózg. Niestety są jednak czynniki, które źle wpływają na nasze zdrowie. Nieprawidłowe oświetlenie niesie za sobą negatywne konsekwencje dla naszych oczu takie jak nadmierne zmęczenie czy wady wzroku. Co zrobić, aby tego uniknąć?

żarówkiPrzede wszystkim prawidłowe oświetlenie. Zły wpływ na wzrok może mieć nie tylko niedostateczne oświetlenie, ale również nadmierne. Wiadomo jest, że najlepiej tą funkcję spełnia naturalne światło, jednak nie w każdym przypadku można je uzyskać szczególnie podczas czytania w pomieszczeniu bądź po zmroku.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne w tym przypadku nie sprawdzą się popularne żarówki LED, ponieważ posiadają za bardzo skupione wiązki światła. Odpowiednią ilość oświetlenia z pewnością dostarczą nam żarówki w przedziale mocy od 40 – 60 Watt. Bardzo ważne jest również miejsce, w którym żarówka została umieszczona. Osoby, które są praworęczne powinny umieścić źródło światła po lewej stronie, a leworęczne odwrotnie – w ten sposób unikniemy rzutów cienia. W przypadku pracy przy biurku odległość lampki od blatu nie powinna przekraczać 35 centymetrów.

Aby nie przemęczać naszego wzroku powinniśmy zwrócić również uwagę, aby miarę możliwości oświetlić całe pomieszczenie, wtedy nasze oczy nie muszą skupiać się tylko na jednej wiązce światła. Prawidłowo wybrane światło sztuczne powinno być w barwie chłodnej, nawet i zimnej. Przypomina ono najbardziej światło naturalne, więc nasz wzrok łatwiej się dostosowuje oraz nie przesila podczas wyłapywania najmniejszych szczegółów książki.

Jednymi z popularniejszych na rynku producentów żarówek są Philips, OSRAM oraz ZEXT. W swojej ofercie posiadają odpowiednie oświetlenie do każdego rodzaju pokoju. Więcej informacji na temat zastosowania konkretnych modelów można znaleźć na: http://www.nowazarowka.pl.

Dodaj komentarz