Jak dbać o rynny

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

rynnaRynny to element dekoracyjny domu. Ich zastosowanie jest konieczne do odprowadzania wody z dachu. Korzyści z ich zastosowania są bardzo duże – przede wszystkim chronią elewacje od zawilgocenia, co powoduje, że jest ona mniej brudna i lepiej się prezentuje. Rynny pełnią bardzo istotną role w architekturze budynków, dlatego należy odpowiednio o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej

Pielęgnacja rynien

Regularne czyszczenie jest bardzo istotne do zachowania funkcjonalności rynien. Rynny można czyścić o każdej porze roku, najlepszym okresem jednak jest wczesna wiosna. Oprócz usunięcia liści i innych zanieczyszczeń możemy wykryć ewentualne uszkodzenia pozostawione przez niskie zimowe temperatury, osadzający się lód lub śnieg. Dogodnym czasem na pielęgnację rynna jest także późna jesień. Wyczyszczenie zanieczyszczeń w ramach „jesiennych porządków” przygotuje rynny na zimowe anomalia pogodowe.

Jak czyścić rynny

Aby odpowiednio wyczyścić rynnę należ najpierw usunąć większe zanieczyszczenia. Jest to istotne ze względu na duże prawdopodobieństwo ich zatkania przy spłukiwaniu. Szyszki, igliwie lub inne drobne elementy można wyczyścić za pomocą szczotki. Na tym etapie należy unikać twardych i ostrych narzędzi (np. wykonanych z metalu) ze względu na możliwość uszkodzenia warstwy ochronnej wnętrza rynny. Innym sposobem ich wyczyszczenia, jest wysokociśnieniowy strumień wody, który wypłukuje wszystkie zanieczyszczenia, bez konieczności ich zdrapywania.

Sprawdzanie szczelności

Aby sprawdzić czy nasz system orynnowania jest szczelny i drożny można przeprowadzić prosty zabieg. Wystarczy jedynie zatkać otwory odpływowe i napełnić rynnę do ¼ lub ½ jej wysokości wodą. Po ich zalaniu wystarczy obserwować gdzie rynna przecieka. Szczególnie należy zwrócić uwagę na łączenia, ponieważ tam najczęściej występują nieszczelności. Jeśli są to niewielkie szczeliny, nie możemy ich bagatelizować, ponieważ rynny narażone są na wiele czynników zewnętrznych, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do ich powiększenia.

Pielęgnacja rynien jest konieczna do utrzymania ich w stanie użytecznym. Należy pamiętać, że rynny pełnią rolę dekoracyjną i chociaż są małymi detalami, mają duży wpływ na wygląd zewnętrzny naszego domu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.struga-rynny.pl

Dodaj komentarz