Inhalacja – skuteczna metoda na swobodne oddychanie

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Inhalacja to małoinwazyjna metoda pomagająca w zapobieganiu oraz leczeniu wielu schorzeń, szczególnie górnych dróg oddechowych. Jest to prosty sposób na rozprowadzanie substancji leczniczej w układzie oddechowym, który obecnie jest coraz częściej stosowaną metodą w medycynie.

inhalatorOpierając się na definicji można powiedzieć, że inhalacja to zabieg leczniczy polegający na wdychaniu pary, gazów lub rozpylonych płynów. Inhalacja nie jest czymś nowym w medycynie, ponieważ podobny naturalny sposób leczenia stosowali już starożytni Chińczycy, którzy bazowali na aromaterapii.

Dziś inhalacja jest szczególnie skuteczna przede wszystkim w walce z astmą, mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz alergią. Są to choroby przewlekłe i nieuleczalne, jednak systematyczne stosowanie inhalacji znacznie ułatwia codzienne życie chorego.

Inhalacja jest zazwyczaj przeprowadzana za pomocą specjalnego aparatu zwanego inhalatorem lub poprzez nebulizator, który służy do rozpraszania płynu na bardzo drobne cząsteczki, wytwarzając mgłę przy pomocy sprężonego powietrza. Ponadto stosuje się różnego rodzaju akcesoria do inhalatorów: , które skutecznie wspomagają ich pracę, zapewniając ich dużą efektywność.

Główne zalety inhalacji:

  • dzięki inhalacji środek leczniczy trafia bezpośrednio do układu oddechowego chorego,
  • działanie leku jest o wiele szybsze,
  • inhalacja pozwala zminimalizować praktycznie do zera działanie uboczne środka leczniczego,
  • dzięki inhalacji chory otrzymuje potrzebną ilość leku, która w porównaniu z innymi formami podawania leków jest o wiele mniejsza,
  • inhalacja jest metodą leczenia o wiele tańszą niż inne metody kuracji,
  • inhalacje może stosować każdy pacjent bez względu na wiek;

Ze względu na konkretny roztwór leku oraz sposób podania go do dróg oddechowych wyróżnia się inhalatory kieszonkowe (ciśnieniowe i proszkowe) oraz tzw. nebulizatory (inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe). Najbardziej popularnymi urządzeniami, które są stosowane do leczenia w warunkach domowych, są inhalatory kieszonkowe. Główną ich zaletą jest łatwy sposób użycia, z którym nawet najmłodszy pacjent sobie bez problemu poradzi.

Bardziej zaawansowane technicznie są tzw. nebulizatory (inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe). Działanie urządzeń pneumatycznych opiera się na zastosowaniu sprężonego powietrza wytwarzanego przez sprężarkę elektryczną. Tego rodzaju inhalator jest podłączony poprzez pneumatyczny przewód z pojemnikiem zawierającym lek do maseczki twarzowej lub ustnika.

Inhalatory ultradźwiękowe wytwarzają lek w postaci aerozolu w zbiorniku głównym za pomocą ultradźwięków o częstotliwości drgań 1-2 MHz. Pozwala to utrzymać aerozol w odpowiedniej temperaturze, a do skutecznej terapii wystarczy około 2,5 ml roztworu leku.

Dodaj komentarz