Znasz to uczucie, gdy po „grubej” imprezie budzisz się na tzw. „kacu”. W twojej głowie bałagan myśli, ból i otępienie, żołądek i wątroba są w głębokim stanie nadwyrężenia, a ty najchętniej chciałbyś się obudzić już po wszystkim. Tylko, kiedy będzie wiadomo, że ten moment już nastąpił. Ile trwa kac?
Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć, ponieważ to jak długo trwa kac jest uzależnione od wielu różnych czynników. Kac to właściwie proces czyszczenia organizmu z alkoholu. On wraz z krwią trafia do wątroby. Tutaj cześć alkoholu jest metabolizowana do aldehydu octowego, który odpowiada za wszystkie przyczyny kaca. Dopiero po przekształceniu go w octan odzyskujemy równowagę. Proces oczyszczania trwa dotąd aż krążący w żyłach alkohol zostanie usunięty przez wątrobę.
By mniej więcej określić, jak długo będzie trwał ten proces trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Podstawową kwestią jest odpowiedź na pytanie, ile właściwie wypiliśmy. Ta informacja pozwoli nam teoretycznie określić ile będziemy dochodzić do siebie. Dla przykładu, osoba która ma w organizmie ok 0,5 promila będzie go metabolizować 3 godziny a przy 2 promilach będzie to już 13 godzin. Do tego należy doliczyć czas w jakim wątroba będzie zamieniać w aldehyd w octan i kilka godzin na odzyskanie pełnej równowagi.
Mając określoną ilość spożytego alkoholu, warto przypomnieć sobie co piliśmy. Wiadomo, że inaczej czuć będziemy się gdy wypijemy kilka butelek wódki, a inaczej gdy wypijemy pół butelki wina. Ważne jest czy mieszaliśmy alkohole, czy może konsekwentnie piliśmy jeden. Jeśli mieszamy dłużej będziemy dochodzić do siebie.
Warto też zrobić sobie rachunek sumienia, czy podczas wieczoru jedliśmy, jeśli tak to co i jak dużo. Jeśli nie – będziemy cierpieć bardziej choć krócej. Alkohol szybciej się trawi jeśli pije się na pusty żołądek, ale kac jest wówczas bardziej nasilony.
Niestety jedząc, mamy wrażenie że możemy więcej wypić, dlatego często wpadamy w pułapkę. Dużo jemy, więcej pijemy, bo alkohol zdaje się jakby nie wywoływać pożądanego efektu. W rezultacie dochodzimy do siebie dłużej, bo wypiliśmy więcej.
Wpływ na to jak długo będziemy cierpieć ma też to czy alkohol rozcieńczany był jakimiś innymi bezalkoholowymi trunkami. Jeśli tak z pewnością nasze samopoczucie szybciej ulegnie poprawie.
Na to jak czujemy się na kacu i jak długo on trwa ma też nasza waga, wzrost i płeć. Oczywiste jest, że stawiając 45 kg kobietę w stosunku do 90 kg mężczyzny, zakładając że podczas wieczoru zjedli i wypili tyle samo, kobieta będzie się czuć gorzej i dłużej do siebie dochodzić.
Jeśli zdarzy nam się przesadzić, warto (nawet jeśli w trakcie spożywania alkoholu zapomnieliśmy) przyjąć 2-3 tabletki 2kc przed snem https://www.2kc.pl/2KC-6-tabletek wtedy nasze samopoczucie dnia następnego będzie lepsze, a kac mniej odczuwalny.
2kc jest do niczego – nie pomaga