Funkcje routera

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Cisco-Linksys-E2100L-Wireless-N-RouterRouter jest urządzeniem, które każdy z nas posiada w swoim domu. Służy do przesyłania danych pomiędzy sieciami, lecz jego niektóre funkcje są znacznie bardziej zaawansowane.

Działanie routera opiera się na trzeciej warstwie modelu ISO/OSI – warstwie sieciowej, a podstawowe zasady jego funkcjonowania są dość proste. Dane wewnątrz każdej sieci to tzw. pakiety, które zawierają partie danych oraz informacje o ich nadawcy i odbiorcy. To właśnie przez router przechodzą wszystkie pakiety, który przed wysłaniem ich dalej, musi odwołać się do tablicy konfiguracyjnej.

Kolejnym krokiem urządzenia jest sprawdzenie, czy dany pakiet dotarł do nadawcy. Warto dodać, że routery korzystają z adresów IP przyporządkowanych każdej jednostce podłączonej do sieci. Opisane zadania, są podstawą działania routerów, jego kolejne funkcje są znacznie bardziej złożone.

Technika MPLS

Zastosowana w routerach technika MPLS (z ang. Multiprotocol Label Switching) często stosowana jest przez większe firmy: . Zastępuje standardowe trasowanie pakietów przez przełączanie etykiet co w efekcie znacznie poprawia działanie usług dostarczanych w sieciach IP. Umożliwia ona dodawanie pakietowi kolejnych etykiet, które uporządkowane są w formie stosu. Stosowanie takiego rozwiązania zabezpiecza przed powstawaniem ewentualnych zapętleń.

Wdrożenie tej technologii stało się najlepszą alternatywą dla połączenia sieci posługujących się protokołem IP. Taka metoda znacznie skraca czas przetwarzania pakietów, co jest efektem szybszego dostarczania informacji. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat stosowanej techniki warto odwiedzić stronę internetową http://tktelekom.pl/.

Dodaj komentarz