Fundacja „Podaruj Życie” Rejestr Dawców Szpiku

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Fundacja to forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym produktem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach w Polsce drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.

Fundacja zakładana jest w określonym ważnym społecznie celu, na osiągnięcie którego pracują ludzie. Celem Fundacji Podaruj Życie, a można powiedzieć celami jest pomoc osobom chorym na białaczkę oraz między innymi prowadzenie rejestru dawców szpiku.

Fundacja powstała z inicjatywy Urszuli Smok, która wygrała walkę z białaczką między innymi dzięki pomocy ludzi dobrej woli, bo jak sama mówi: „Białaczka to choroba uleczalna – nie jest wyrokiem śmierci. Jednak w zwalczaniu jej są konieczne nie tylko umiejętności lekarzy, ale wsparcie i zrozumienie innych ludzi.” Dzięki właśnie takim osobom ludzie chorzy odzyskują siłę i walczą z chorobą.

Podaruj Życie jest organizacją non-profit, co oznacza, że jej celem nie jest osiąganie zysków, a pomoc i wsparcie potrzebującym. W tym także celu fundacja prowadzi rejestr dawców szpiku kostnego, zbiera pieniądze na badania typujące. Koszt przebadania jednego potencjalnego dawcy wynosi 540 zł, a potrzebne fundacji pieniądze na ten cel to 54 tys. zł. W Polsce potencjalnych dawców szpiku jest 108 tys., a chorych na białaczkę dużo więcej.  Aby zgłosić się do rejestru dawców należy w pierwszej kolejności zapoznać się z podstawowymi kryteriami kwalifikującymi potencjalnego dawcę. Do tych kryteriów należą choroby które mają wpływ na  klasyfikację dawców. Jeżeli jesteś chory na padaczkę, cukrzycę, nadciśnienie, chorujesz na choroby onkologiczne lub hematologiczne albo jesteś zakażony wirusem HIV, nie spełniasz warunków jako dawca szpiku. Osoby spełniające podstawowe wymogi, mogą zapisać się do rejestru prowadzonego przez fundację, wysyłając swoje dane na adres mailowy podany na stronie internetowej.

Dodaj komentarz