Filtr samochodowy wskazany dla alergików

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Statystyki informują, że co trzeci mieszkaniec Europy cierpi z powodu alergii. Na leki ograniczające związane z tym uciążliwości wydaje się rocznie miliardy. Producenci, troszcząc się nie tylko o alergików, wyposażyli większość współczesnych modeli aut w filtry kabinowe. Filtry oczyszczają powietrze trafiające do wnętrza samochodu z pyłów, sadzy, pyłków roślin, a także szkodliwych chemikaliów. Warunek jest jeden: filtr musi być sprawny. W typowych warunkach filtr kabinowy traci swoje właściwości już po upływie roku lub przejechaniu 10-15 tys. km. Większość kierowców pamięta o wymianie filtrów oleju, powietrza czy paliwa, których zadaniem jest ochrona silnika. Tymczasem o filtrach chroniących zdrowie pasażera zapominają niemal wszyscy.

Kiedy wymienić i gdzie kupić?

filtr-kabinowy3Sygnały, które świadczą o tym, że filtr kabinowy należy natychmiast wymienić to:

  1. nieprzyjemny zapach stęchlizny we wnętrzu samochodu,
  2. zaparowywanie szyb,
  3. zmniejszenie wydajności nawiewów i klimatyzacji.

W wielu autach filtr można wymienić samodzielnie, bez użycia specjalistycznych narzędzi. Zazwyczaj jest on zamontowany na podszybiu, w miejscu dostępnym po otwarciu maski i zdjęciu plastikowej maskownicy lub pod schowkiem po stronie pasażera. W niektórych modelach procedurę wymiany opisuje nawet instrukcja obsługi. Nowe filtry można kupić w sklepach motoryzacyjnych lub zamówić przez internet (http://www.filterki24.pl/filtry-przeciwpylkowe/). Ceny zamienników zaczynają się już od kilkunastu złotych za najprostsze filtry z włókniny. Lepiej jednak zainwestować w filtr z węglem aktywnym. Można je stosować jako zamienniki większości filtrów standardowych. Ich przewaga polega na tym, że nie działają wyłącznie na zasadzie filtra mechanicznego, ale również oczyszczają powietrze chemicznie. Poza zanieczyszczeniami pochłanianymi przez filtry standardowe oczyszczają one powietrze ze szkodliwego ozonu, węglowodorów, związków siarki i azotu.

Zagrożenia

Zapchany filtr kabinowy to nie tylko zagrożenie dla zdrowia – z czasem zmniejsza się jego przepustowość, a to sprawia, że układ wentylacji ma utrudnione zadanie. Typowym skutkiem jest przepalenie regulatora dmuchawy lub nawet uszkodzenie jej silnika. W autach z klimatyzacją automatyczną koszty zaniedbań bywają niezwykle wysokie. Standardowe filtry składają się z kilku warstw, które mechanicznie zatrzymują zanieczyszczenia powietrza – począwszy od pyłków, kurzu i zarodników pleśni, na bakteriach kończąc. Przy okazji wymiany filtra kabinowego warto również wyczyścić i odkazić resztę układu wentylacyjnego.

Interesują Cię filtry? Sprawdź bloga Filterki24.pl

Dodaj komentarz