Dlaczego sięgamy po literaturę podróżniczą?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Na księgarnianych półkach można znaleźć wiele ciekawych pozycji książkowych. Jedni czytelnicy sięgają po literaturę piękną, inni wolą fantasy, a jeszcze inni lubią przemierzać świat za pomocą swojej wyobraźni i książek podróżniczych.

Dla większości osób, publikacja tego gatunku to jedynie suche fakty z odległych krain, w których autor zdaje relacje ze swoich podróży, niejako chełpiąc się swoimi dokonaniami. Jest to to bardzo krzywdząca i nieprawdziwa opinia. Większość podróżników piszących tego typu książki uzewnętrznia w nich swoją duchowość, opisuje przeżycia jakie towarzyszą im podczas różnych przygód. Wymaga to od literata o wiele większego otwarcia się przed czytelnikiem niż innego rodzaju publikacje.

Autorzy literatury podróżniczej są porównywani z ludowymi gawędziarzami, którzy potrafią opowiadać różne historie, w sposób bardzo przykuwający uwagę swoich słuchaczy. Swoimi słowami przenoszą ich w odległe kraje, pełne egzotycznych roślin, zwierząt, plemion ukrytych gdzieś głęboko w amazońskiej dżungli.

Zagłębiając się w literaturze podróżniczej zmienia się punkt widzenia czytelnika. Zaczyna on zwracać uwagę na rzeczy, o których na co dzień nawet nie myśli. Dostrzega cuda przyrody, piękno otaczającego go świata, staje się bardziej wyczulony na najdrobniejsze fakty.

Czytelnik sięgający po książkę podróżniczą, może dostrzec wszystkie różnice kulturowe oraz docenić swoje własne położenie. Nasza rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej kiedy porówna się ją z kontekstem życia w dżungli, czy innym nieprzyjaznym człowiekowi środowisku. Ludzie, którzy tam mieszkają są zupełnie uzależnieni od otaczającej ich przyrody. To ona dyktuje ich rytm dnia oraz kształtuje całe ich życie.

Ludzie sięgają po książki podróżnicze z bardzo różnych powodów. Niektórzy uwielbiają poznawać obyczaje odległych krajów, do których z rożnych przyczyn nie mogą udać się sami. Inni podchodzą do tego tematu w sposób antropologiczny – chcą poznać egzotyczne zwyczaje różnych ludów. Starają się dostrzec podobieństwa do naszego codziennego życia oraz wyłuskać jakieś ciekawe fakty, takie jak na przykład opisy pradawnych, plemiennych rytuałów.

Dodaj komentarz