Czym pompować wodę

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Dawniej, jedyną metodą do wydobywa wody w ogrodzie były studnie z drewnianym kołowrotem. Prawdę mówiąc, wcale nie było to łatwym zadaniem i często służyły jedynie za ozdobny element ogrodu. Nowoczesne urządzenia dostępne na obecnym rynku, znacznie przyspieszają pompowanie wody, przy mniejszej ingerencji człowieka.

Współcześnie wykorzystywane są do tego celu pompy głębinowe, które po pobraniu wody, pompują ją w odpowiedniej ilości do punktu poboru w naszym domu. Jednak odpowiedni wybór pompy jest niezmiernie ważny. Dobrze dobrana, pozwoli zaoszczędzić znacznie mniej energii wpływając na ekonomiczność. Wymieniona wyżej pompa należy do rodzaju wirowych z grupy zatapialnych. Charakteryzują się tym, że umieszczona jest pod powierzchnią wody i potrafi sięgnąć głębokości nawet do 200 metrów.

Stosując pompę niezatapialną można umieścić ją przykładowo w piwnicy. Warunkiem koniecznym podczas pierwszego uruchomienia jest zalanie ją w całości wodą.
Oczywiście model stosowanej pompy będzie powiązany z rodzajem posiadanej studni. Przy podstawowych, często występujących, studniach kopanych najkorzystniejszą opcją jest zakup pompy zatapialnej. Wystarczy, że poziom wody ustatkował się na odpowiednim poziomie.

Powyższa pompa może mieć także zastosowanie przy studniach głębinowych, w których zwierciadło wody nie przekracza 20 metrów. W innym przypadku jedyną opcją będzie użycie specjalnej pompy głębinowej. Sama budowa takiej studni wymaga jednak specjalistycznego sprzętu i odpowiedniego przygotowania.

Dodaj komentarz