Czujniki zużycia klocków hamulcowych

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Zadaniem czujników zużycia klocków hamulcowych jest zapobieganie sytuacji, w której samochód straci całkowicie zdolność do zatrzymywania się. Zdecydowana większość aut na rynku posiada takie czujniki. Kierowcy cenią sobie takie rozwiązanie, bo daje im to wgląd na to, kiedy klocki należy wymienić i nie trzeba wówczas dokonywać stałych oględzin układu. Maleje też ryzyko, że konsekwencje zużytych klocków hamulcowych zaskoczą użytkownika niespodziewanie.

czujniki-zuzycia-klockow-hamulcowychUkład hamulcowy z pewnością należy do najważniejszych systemów w samochodzie, przede wszystkim dlatego, że odpowiada za bezpieczeństwo na drodze. W celu minimalizacji zagrożeń producenci wciąż opracowują coraz to nowsze materiały, z których produkowane są między innymi klocki hamulcowe.

Problemy z hamowaniem mogą pojawić się w momencie, gdy zużyje się okładzina cierna klocka. W takim przypadku należy wykluczyć dalsza jazdę, bo grozi to poważną kolizją. W związku z tym, że klocki hamulcowe są ulokowane w miejscu niewidocznym dla kierowcy, inżynierzy postanowili zaprojektować specjalne czujniki, które będą informować o zbliżającym się zużyciu okładzin ciernych.

Rodzaje czujników

Specjaliści z http://www.nowe-hamulce.pl dzielą czujniki zużycia klocków hamulcowych na dwie grupy – akustyczne i elektryczne. Czujnik akustyczny wydaje bardzo hałaśliwy dźwięk, który powstaje w wyniki ocierana się czujnika o tarczę hamulcową. Zasada jest prosta – jeśli hamowaniu towarzyszy pisk, oznacza to konieczność wymiany klocków.

Czujniki elektryczne są natomiast podłączane do komputera pokładowego i dają sygnał w momencie, gdy grubość graniczna klocków hamulcowych zostaje osiągnięta. Na desce rozdzielczej wyświetla się wówczas kontrolka ostrzegawcza.

W przypadku czujników elektrycznych trzeba regularnie kontrolować ich instalację, bowiem w niektórych przypadkach może dojść do przerwania obwodu i wówczas kontrolka ostrzegawcza nie zapali się nawet wtedy, gdy klocki hamulcowe będą już w stanie krytycznym.

Niezależnie od tego, czy w samochodzie zostały zamontowane czujniki zużycia klocków hamulcowych typu elektrycznego, czy też akustycznego, należy wciąż pamiętać o regularnej kontroli układu hamulcowego. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Dodaj komentarz