250 tys. klubów, 3 tys. sekcji sportowych i blisko 42 tys. zrzeszonych w nich członków, których połączyło zamiłowanie do sportu oraz zdrowego i aktywnego trybu życia – oto, czym może poszczycić się Akademicki Związek Sportowy, czyli największe stowarzyszenie sportowe skupiające studentów uczelni publicznych i, od czasu przemian ustrojowych, również uczelni prywatnych.
Złoty wiek sportu akademickiego
AZS działa już od ponad 100 lat. Jego historia rozpoczyna się w roku 1909, w Krakowie, skąd w krótkim czasie rozprzestrzenił swoje wartości i idee na wszystkie polskie ośrodki akademickie. Obecnie AZS jest najliczniejszą organizacją zrzeszającą studentów z całego kraju. Apolityczność związku pozwoliła mu przetrwać wszystkie kolejne zawirowania dziejowe, zaś pasja tworzących go ludzi zaowocowała takimi gwiazdami światowego sportu jak Halina Konopacka, Waldemar Baszanowski czy Jacek Wszoła.
Przez większość czasu swojej działalności AZS opierał się wyłącznie na uczelniach publicznych, jednak gdy tylko po przemianach ustrojowych w 1989 roku zaczęły powstawać pierwsze uczelnie prywatne, bardzo szybko dołączyły one do struktur związkowych. W tej chwili uczelnie niepubliczne stanowią bardzo ważny element AZS-u, zgodnie z jego statutem propagując kulturę fizyczną wśród studentów, oferując im udział w zajęciach sportowych oraz w treningach wybranych sekcji.
Nowe otwarcie z udziałem uczelni niepublicznych
Doskonałym przykładem działalności Akademickiego Związku Sportowego na prywatnej uczelni jest AZS Uczelni Techniczno – Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Mimo swoistej kameralności tejże uczelni, działający na niej AZS posiada niezwykle bogatą ofertę, na którą składają się m. in. tematyczne sekcje sportowe (piłka nożna, siatkówka, pływanie, sporty sylwetkowe, nordic walking i TBC), integrujące środowisko akademickie wyjazdy szkoleniowe, a także udział w międzyuczelnianych rozgrywkach Akademickiej Ligi Warszawy i Mazowsza oraz w igrzyskach studentów z warszawskich uczelni, czyli popularnej Varsoviadzie.
Ekspansja AZS-u na uczelnie prywatne poskutkowała wyraźnym upowszechnieniem kultury fizycznej w środowisku akademickim, podniesieniu sprawności studentów i rozwojem nowych form spędzania wolnego czasu. Uczelnie te z kolei wniosły do AZS-u nowoczesną infrastrukturę i profesjonalną kadrę trenerów, dzięki czemu już wkrótce możemy spodziewać się kolejnej generacji mistrzów wyrosłych z tego środowiska.
Artykuł powstał przy współpraca z Uczelnią http://www.uth.edu.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.