Awaria sprzęgła – nie ufać mechanikowi?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Jako, że sprzęgło jest dosyć awaryjnym elementem naszego samochodu, istnieje wiele porad jak zapobiec szybszemu zużyciu, a jeśli już zajdzie konieczność naprawy, czy wymiany, to także jest kilka możliwości. Ważne, by nie postępować pochopnie.

sprzęgłoWymiana sprzęgła to bardzo kosztowny temat. Niestety, ale winę za awarię ponoszą najczęściej kierowcy, którzy popełniają wiele błędów prowadząc samochód, jak np. jazda na półsprzęgle. Wszystkie błędy kumulując się powodują, że żywotność sprzęgła może zmniejszyć się nawet kilkukrotnie.

Warto przed zakupem pomyśleć o dobrej marce, która może zagwarantować nam wysoką jakość, jak np. sprzęgła Haldex.

Kiedy coś się dzieje?

Warto zaobserwować objawy, które mogą świadczyć o tym, że z naszym sprzęgłem może dziać się coś nie tak. Jednym z takich jest sytuacja, w której sprzęgło się ślizga, wtedy moc nie jest w całości przekazywana z silnika na koła. Innym z symptomów może dać sam pedał sprzęgła. Jeśli przy wciskaniu nie stawia on nam jakichkolwiek oporów, podaje się zbyt łatwo to również nie oznacza to nic dobrego. Także, jeśli wciskając czujemy charakterystyczne pstryknięcie, wtedy prawdopodobnie uszkodzony jest docisk. Także powinniśmy zwracać uwagę na obroty. Jeśli są one wyższe, niż być powinny, także wina leży prawdopodobnie po stronie sprzęgła. Także nie powinniśmy mieć problemów ze zmianą biegów, jeśli wtedy pojawia się opór, koniecznie należy to natychmiastowo sprawdzić.

Czy samemu brać się za robotę?

Tak, można, ale nie koniecznie jest to wskazane. Pierwsze pytanie brzmi, czy się na tym znamy i czy czujemy na siłach, aby przy tym majsterkować. Zwróćmy uwagę na to, że często amatorskie naprawy kończą się wielkimi wydatkami.

Wiele osób odstraszają wysokie ceny nowego sprzęgła. Dużo kierowców uważa, że większość sprzętu oferowane jako zamienniki to tak naprawdę części wcześniej regenerowane. A kupując je np. w warsztacie nie mamy pewności, czy faktycznie sprzedawca daje nam to co powinien. Nie do końca to jest prawda, ale wiele osób decyduje się na zawiezienie wymontowanego sprzęgła do firm, które zajmują się ich regeneracją. Ceny spadają bardzo, gdyż za regeneracje zapłacimy do ok. 100 zł.

Czy warto? Czy może lepiej wydać więcej? Każdy zrobi jak uważa, ale my nie radzimy postępować pochopnie, ale zdroworozsądkowo. Więcej informacji na inne tematy mogą Państwo przeczytać na http://www.koladwumasowe.pl.

Dodaj komentarz