System ogrzewania powietrznego

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (ilość ocen: 1, średnia ocena: 5,00 / 5)
Loading...

Na komfort mieszkania składa się wiele czynników. Jednym z nich jest optymalna temperatura ciepła w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Uzyskuje się ją poprzez instalację systemów ogrzewania – centralnych lub miejscowych, w których nośnikiem ciepła może być woda, para albo powietrze.

Powietrze nośnikiem ciepła

Ogrzewanie powietrzne, inaczej nadmuchowe, jest obecnie jednym z częściej stosowanych instalacji grzewczych, znajdujących zastosowanie przede wszystkich w tzw. budynkach inteligentnych. W systemach ogrzewania nadmuchowego nośnikiem ciepła jest powietrze, które za pośrednictwem instalacji jest rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń budynku. Przepływające powietrze może być obiegowe (w całości pochodzenia wewnętrznego), mieszane (w części pochodzenia wewnętrznego, a w części czerpane z zewnątrz), zewnętrzne (w całości pochodzące spoza budynku).

W zależności od czynnika powodującego obieg powietrza ogrzewanie nadmuchowe dzieli się na:

  • grawitacyjne – obieg wynika z różnicy gęstości powietrza pod wpływem temperatury (powietrze chłodne jest cięższe, zaśinstalacja_ogrzewania_powietrznego ciepłe lżejsze z powodu mniejszej gęstości),
  • wentylatorowe – obieg powodowany jest przez specjalne urządzenia.

Za największą zaletę tego rodzaju systemu ogrzewania uważa się mniejsze zużycie energii. Jednocześnie podkreśla się, iż ogrzanie całego budynku następuje znacznie szybciej aniżeli w przypadku innych rodzajów instalacji.

Ponadto instalacja może pełnić dodatkowe funkcje:

  • chłodzenie powietrza latem (w tym w okresie wzmożonych upałów),
  • wymiana powietrza zużytego (zanieczyszczonego) na świeże (zawierające tlen),
  • poprawa jakości powietrza (oczyszczanie z zanieczyszczeń i alergenów),
  • zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza.

Działanie ogrzewania nadmuchowego

Instalacja ogrzewania powietrznego to rodzaj modułowego systemu, składającego się z gotowych elementów niewymagających dopasowywania. Ponieważ każda z części dostępna jest w ściśle określonych wymiarach, montaż systemu przebiega bardzo sprawnie.

System składa się z następujących elementów:

  • czerpnia (zewnętrza i wewnętrzna) – za pośrednictwem zewnętrznej powietrze spoza budynku jest doprowadzane do
  • instalacji, a wewnętrznej usuwane z pomieszczeń,
  • filtr włókninowy – zatrzymuje zanieczyszczenia nagromadzone w powietrzu,
  • piec nadmuchowy (wymiennik pieca) – powietrze zostaje nagrzane do odpowiedniej temperatury,
  • kanały wentylacyjne (zakończone kratkami wentylacyjnymi) – za ich pośrednictwem rozprowadzane jest powietrze do pomieszczeń.

Poszczególne części składające się na instalację ogrzewania nadmuchowego łączy się za pomocą złączek (w systemach okrągłych ZWS, a kwadratowych ZWP), zaciskanych opaskami OPS, a następnie izolowanymi taśmą aluminiową. Izolacja w systemach ogrzewania powietrznego jest szczególnie ważna dla wydajności całej instalacji. Dlatego zalecane jest stosowanie specjalnych materiałów, jak wełna mineralna czy rękawy przeznaczone do okrywania przewodów.

Źródło informacji: http://www.systemkominkowy.com/instalacja/

Dodaj komentarz