Papiernictwo i poligrafia – przyszłościowy kierunek studiowania

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Wyższe uczelnie proponują coraz to różniejsze i wyszukane kierunki kształcenia dostosowujące się zapotrzebowań rynku pracy. W ostatnich latach bardzo popularną ścieżką kształcenia studiowania stało się „Papiernictwo i poligrafia”. Jeśli interesuje Cię właśnie poligrafia, poligrafika, czy proces tworzenia druku – to jest to kierunek dla Ciebie.

studiaPodczas pierwszych lat studiowania uczelnie oferują kształcenie w zakresie podstawowych przedmiotów takich jak matematyka, fizyka, chemia, informatyka, mechanika, grafika inżynierska, elektrotechnika i elektronika czy ekonomia i prawo pracy. Nie ominą nas jednak stricte kierunkowe zajęcia jak:

  • fizykochemiczne podstawy papiernictwa i poligrafii,
  • technologia papiernictwa i poligrafii,
  • maszyny papiernicze i poligraficzne,
  • metrologia papiernictwa i poligrafii
  • czy automatyzacja procesów papierniczych i poligraficznych.

Po ukończeniu pierwszego stopnia studiów otrzymujemy tytuł inżyniera, który jest tak bardzo ceniony wśród pracodawców.

Wybierając ten kierunek kształcenia młodzi ludzie powinni przeanalizować zapotrzebowanie na rynku pracy. Na absolwentów czekają stanowiska np. w zakładach poligraficznych, mieszalniach farb czy specjalistycznych laboratoriach. Jedną z większych polskich firm drukarskich jest Michael Huber Polska, która systematycznie na swojej stronie (www.mhp.com.pl) umieszcza informacje na temat nowych ofert pracy.

Przed podjęciem decyzji należy jednak zastanowić się czy to jest to, co nas interesuje. Te studia w równym stopniu obejmują zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. Od kandydatów wymagane jest również zamiłowanie do książek, zdolności artystyczne czy wrażliwość na barwę i piękno.

Podsumowując, moim zdaniem warto podjąć studia na tym kierunku. Z pewnością poligrafia jest przyszłościową dziedziną techniki. Wraz z postępem technologii wzrośnie zapotrzebowanie na ludzi z wykształceniem kierunkowym. Obsługa specjalistycznych maszyn drukarskich wymaga nie tylko umiejętności praktycznej, ale również teoretycznej wiedzy z zakresu produkcji.

Dodaj komentarz