Jak nie dziedziczyć długu?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Gdy mamy do czynienia ze smutną sytuacją jaką jest śmierć bliskiej osoby, koniecznym jest załatwienie wielu formalności nie tylko związanych z pochówkiem, ale również później z dziedziczeniem. Oprócz różnego rodzaju dóbr np. samochodu, domu, działki bliscy często mają także zaciągnięte kredyty i pożyczki. Jak zabezpieczyć się przed dziedziczeniem zobowiązań finansowych?

Sąd, wyrok

Zgodnie z prawem spadkowym spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy z mocy prawa. Osoby powołane do dziedziczenia są uwzględnione w testamencie, gdy jednak takowy nie został sporządzony dochodzi do dziedziczenia ustawowego. W takiej sytuacji spadkobiercy mając trzy możliwości:

  • Przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste).
  • Przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza).
  • Odrzucić spadek w całości.

Decyzję należy podjąć w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania, w innym przypadku potencjalni spadkobiercy zostaną uznani za spadkobierców ustawowych, którzy dziedziczą w całości, a wiec z odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Należy zaznaczyć, iż bank domagając się wyrównania płatności zobowiązany jest wykazać fakt zaciągnięcia pożyczki, chwilówki czy kredytu jak również informacje o wysokości zaległości, ilości rat do spłaty oraz terminu uregulowania płatności.

Jedną z profilaktycznych form korzystania z tego typu usług (dotyczy to również osób i instytucji udzielających pożyczki prywatne) jest ubezpieczenie się w razie śmieci kredytobiorcy na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej.

Dodaj komentarz